Независимо от екзотичното си название, което плаши родните градинари, много лесно можем да си отгледаме кафеено дърво
Автор: Диана Харизанова
дори в дома си като стайно растение. При това с повече търпение то даже ще даде реколта, от която да си сварим поне една чаша ароматна ободряваща напитка.
Има три основни начина да се сдобием с кафеено храстче. Единият е да си купим саксия с готово растение. Ако се грижим правилно за него, на третата година можем да очакваме първите плодчета.
Ако има откъде да си вземете резник от вече пораснало кафеено дръвче, то е най-добре да се възползвате от тази възможност. Първо, защото то ще се развие много по-бързо, отколкото посаденото от зърно, от което следва, че и по-рано ще може да получите продукция от него. Освен това, то веднага ще се оформи като храстче и няма да се източи на височина, оголвайки ствола си, както това се случва при семеначетата.
Технологията на посаждането му е идентична с тази на лимоновите резници, така че смело може да я приложите едно към едно и при кафето. Въпреки очевидните преимущества на този начин на размножаване обаче, получаването на кафеено дърво от семена е доста по-интересно. За целта са подходящи не само семената, които може да намерите от ваши приятели, които вече имат от екзотичното растение в дома си, но и тези, които може да закупите от магазините за кафе – стига, разбира се, да не са изпечени.
Почвата, в която ще засеете тези семена, трябва да е достатъчно пръхкава, мека и не бива да се оставя в никакъв случай да изсъхва. Нужната температура за прорастването им не трябва да е по-ниска от 20-22 градуса, като е добре саксията да се постави на слънчево място. Успехът при спазването на тези правила е гарантиран. За отглеждането на вече поникналото или взетото от цветарския магазин растение не са нужни кой знае какви фокуси.
Задължително условие е непрекъснатото поддържане на висока въздушна влажност, която се постига с елементарно редовно напръскване с пулверизатор на листата.
Друго важно изискване е почвата, в която отглеждате кафето, да е с киселинност около pH 7. И понеже в домашни условия е трудно да се измери, специалистите препоръчват, за да се избегнат грешки, да се спазва следния състав на почвената смес: 1 част листовка, 1 част парникова пръст, 1 част градинска почва, 2 части торф и 1 част пясък. По възможност може да се добави и накълцан наситно мъх, който ще поддържа киселинността в норма и ще запази дълго време почвената влажност. Не забравяйте да поставите добър дренаж на дъното на саксията – в случая той е задължителен.
Светлината също има важно значение за доброто развитие на кафееното дърво. Най-доброто изложение за разполагането на саксията с него е около прозорец с южна, югоизточна или югозападна ориентация. И на северната страна също ще расте добре, но доста по-затруднено и едва ли ще цъфти пълноценно.
И все пак не е хубаво до достигането на двегодишна възраст върху растението да попадат преки слънчеви лъчи.
Това също ще задържи развитието му. Иначе слънцето е много необходимо в периода на залагането и завързването на плодовете при възрастните растения, след което отново може да се засенчи. Що се отнася до поливането – то трябва да е по класическата схема – през лятото обилно, през зимата умерено, като се избягва съответно преовлажняването или засушаването му. И да се внимава стайната температура никога да не пада под + 12 градуса.