Надпис от времето на соца на фирмен магазин на СД „Яйца и птици” в София
11 Април 2012, Сряда
Преди 65 години
Очевидно е неизбежно покрай Великден
да не се говори основно за цената на яйцата.И ако си мислим, че това е „патент” на днешните времена, когато заради „насаждането” ни на щастливи кокошки, яйцата станаха буквално златни, много се лъжем. Разлиствайки страниците на националния ежедневник „Труд” от 7 април 1947 г., откриваме важно съобщение: „Цената на яйцата се нормира”. От него разбираме, че:
„Министърът на търговията др. Йордан Божилов подписа заповед, с която се намалява цената на яйцата за Великденски празници: на едро 13.70 лв. броя, на дребно – 14 лв. броя. Заповедта влиза в сила от днес”.
Но това не е всичко. На следващия ден газетата излиза с нова дописка: „Ново намаление на яйцата”. И така става ясно, че:
„Министерството на търговията коригира вчера заповедта за намаляване цената на яйцата: на едро – 13.20 лв., на дребно – 13.50 лв.”
Сега остава трепетно да чакаме тази случка отпреди 65 години да се повтори и с днешна дата. Но пък не си пожелаваме да ни споходи един друг продоволствен аспект от онези първи години на пролетарската диктатура. За него научаваме от рубриката „Купони, цени и снабдяване”. По повод печенето на козунаците в нея е обявено, че:
„Столичното комисарство по снабдяването съобщава, че за печене на козунаците и сладкишите ще се плаща за 1 кг. тесто – 15 лв.; за 1 голяма тепсия сладки – 20 лв., за малка тепсия – 15 лв.”
Освен това се изяснява, че:
„От днес (8 април 1947 г., б. а.) до второ нареждане, ще се раздава мляко и за деца до 6 години срещу снабдителна бележка серия Д. Срещу всеки отрязък се получава 500 гр. мляко”.
Също така, вестникът информира, че:
„Раздаването на великденската дажба месо по 500 гр. на човек ще започне утре сутрин”.
А освен това е обявено, че:
„Картофите, доставени от Чехословашко, ще се продават франко склада на търговеца в София по 35 лв. килото”.
И докато сме на вълна осигуряване на прехраната преди 65 лета, ще цитираме още една дописка оттогава, озаглавена „Наказан висш чиновник за престъпно снабдяване”, която звучи твърде смайващо в днешната действителност от ХХІ век:
„Дирекцията на разпределението е наложила 100 000 лв. глоба на Иван Боров – началник на материалното отделение при главна дирекция на ПТТ заради това, че е пренесъл от Добруджа до София свинска мас и месни произведения в по-голямо количество от позволеното”.
Покрай тези събития, не можем да пропуснем нещо също толкова позабравено в сегашната ни съвременност и звучащо твърде ретро като това, че:
„По случай изпращането на първия републикански набор в казармите, софийският областен и градски инициативен комитет урежда на 10 т. м., четвъртък, в 19 ч. в салона на военния клуб тържествено събрание на новобранците”.
С дата 7 април 1947 г. е и публикацията, информираща читателите, че: „Вчера в Трън тържествено се откри тазгодишния строителен сезон”. Това става с поредица приветствия от министри и различни официални лица, всички от които изтъкват „значението на строителите в днешния строителен кипеж в страната”. След това битовата тракийска група при радио „София” изнася кратък концерт от трънски народни песни. А тържеството завършва с „освещаване на основния камък на музей на безсмъртното българско строителство”.
През годините
6 април 1909 г. — С подписването на Цариградския българо-турски протокол Турция признава Независимостта на България
6 април 1941 г. — В отговор на германската инвазия в Югославия, югославски самолети бомбардират индустриалния квартал на София и град Кюстендил по време на Втората световна война
6 април 1970 г. — Започва строежът на АЕЦ „Козлодуй”
6 април 885 г. — Умира славянският просветител Методий, създал заедно с брат си Кирил българската азбука
7 април 1957 г. — В София е открит Държавният сатиричен театър
7 април — Световен ден на здравето и Ден на здравния работник в България
10 април 1866 г. — Основано е българско читалище в Цариград
10 април 1979 г. — В 20:34 ч. московско време в Космоса е изстрелян космическият кораб „Съюз 33”, на борда на който е първият български космонавт Георги Иванов
11 април 1879 г. — Руският императорски комисар в България княз Александър Дондуков-Корсаков слага начало на организираните пощенски съобщения в страната
12 април — Международен ден на авиацията и космонавтиката