За „Малката Лилянка и вълшебния галош”


За „Малката Лилянка и вълшебния галош”
Сливенските минерални бани през 50-те години на миналия век
19 Април 2012, Четвъртък


Преди 65 години
Как едно време столичани са се уреждали да ходят на бани



и санаториуми можем да разберем от старите вестници. Така например на 17 април 1947 г. ежедневникът „Труд” в рубриката си „Столична хроника” съобщава:

„При общинската поликлиника в столицата са уредени комисии, които ще преглеждат нуждаещите се от банско и курортно лечение общински служители от София и околията, както и пенсионираните общински служители. Столичните граждани, които желаят да ползват банско или курортно лечение през идущия сезон, следва да се явят пред тази комисия, за да се снабдят със специални курортни листи”.

Интересно е да разберем също и с какво са се забавлявали в стара София. Оказва се, че културният афиш е много по-богат и разнообразен от днешните модерни времена, след злополучните реформи, които направи сегашното ни правителство в театралната сфера.

Преди 65 години програмата на театрите през април е предлагала изобилие от постановки на многобройните съществуващи тогава сцени. Народният театър е представял „Ревизор”. Театър „Балкан” – „Лучия ди Ламермур”, а младежкият театър към него – „Коварство и любов”. В Художествения оперетен театър е можело да се гледа мюзикълът на Офенбах „Орфей в ада”. А малчуганите са имали възможност в свободното си време да посетят кукления театър, където да гледат постановката „Малката Лилянка и вълшебния галош”.

Кината също са имали богат репертоар. В „Благоев” са давали „Шампионите на ринга”, в „Цанко Церковски” – „Бойка”; в „Македония” – „За теб страдах”; в „Рекс” – „Петър Велики”; в „Левски” – „Луди пари”; в „Капитал” – „Опиум валс”; в „Стоян Пешев” (Надежда) – „Каменното цвете”; в „Красно село” – „Ученичката Тереза”; в „Глория” – „Папа Мартен”; в „Солун” – „Тъй много те обичам”; във „Феникс” – „Любимката на летеца”, В „Журналист” – „Сватбен ден”, във „Влайкова” – „Докато живея” и в „Савоя” – „Дубровски”. Киносалон е имало и в Дома на българо-съветската дружба. Там по това време са прожектирали „Богдан Хмелницки”, а във Военния клуб афишът предвиждал „Забрави тази нощ”.

Прави впечатление, че на практика всички изброени кинотеатри вече не съществуват. Днес те са заменени с модерните мултиплекси в новите лъскави молове  в столицата.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас



През годините
13 април 1835 г. — В Търново са обесени водачите на Велчовата завера

13 април 814 г. — В Плиска умира българският владетел кан Крум

14 април 1205 г. — В битката при Адрианопол (дн. Одрин) българският цар Калоян разгромява рицарите от Латинската империя

14 април 1876 г. — От 14 до 16 април в местността Оборище се провежда събрание за насрочване на Априлското въстание

15 април 1914 г. — В София е учредена Българска фондова борса

16 април — Ден на българската конституция и на юриста

17 април 1904 г. — В София е дадено първото куклено театрално представление в България от членове на дружество „Чех“

17 април 1821 г. — Прославеният български хайдутин Индже войвода загива в сражение с турците край град Скулени на река Прут

18 април — Международен ден на ЮНЕСКО за опазване на паметниците на културата

19 април 1332 г. — Състои се сватбата на Стефан Душан и Елена Българска

19 април 1941 г. — В съответствие с ангажиментите си към страните от Оста българската армия окупира Вардарска Македония, а на 20 април – Беломорска Тракия, което се възприема за национално обединение

19 април 2007 г. — Тържествено и с държавни почести цар Калоян е препогребан в църквата „Свети Четиридесет мъченици“ във Велико Търново


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки