Минералната вода подобрява кръвообращението и облекчава състоянието на болни от разширени вени
26 Април 2012, Четвъртък
Добре се отразяват калолечението и минералните бани
Автор: Доц. д-р Гео Нешев, дн
„Имам в крака си една топка от нервни окончания, която ми създава голям дискомфорт. Как може тя да се премахне или разнесе по някакъв начин?“
Снежа Николова, София
Преди всичко човек може да изпитва чувството или да вижда на крайника си някакво образувание, подобно на топка. И тъй като въпросът, който задава нашата читателка, е много общ, без да изяснява конкретните й оплаквания, можем само да предположим, че става дума за три възможни вероятности – съвкупност от разширени вени (повърхностни или дълбоки); тумор на костта и евентуално мускулна херния.
Съществуват и много други, по-рядко срещани варианти, но при всички случаи е необходима точна диагноза, поставена от медицински специалист. Все пак в практиката най-чести са случаите с разширени вени на крайниците, поради което ще се спрем точно на тях.
Разширението на вени е траен, прогресиращ процес, придружен с промени в стените на засегнатите съдове. Когато говорим за болестта, обикновено имаме предвид разширените вени на долните крайници, известни като варици. Те се срещат при хора на възраст около 30-40 години, като жените страдат от тях три пъти по-често, отколкото мъжете.
Болните обикновено се оплакват от тежест в краката, пробождащи болки в мускулите, спазми на прасеца, отичане на глезените. Те се уморяват лесно, особено когато им се налага да стоят по-дълго време прави. Оплакванията при дълбоките варици са по-силни, отколкото при повърхностните. Основен признак за наличието на варици са силно разширените, нагънати като змии вени по вътрешната повърхност на подбедриците и бедрото. Оттук е възможно да се породи впечатлението за наличието на „топка“. Отокът на крайниците е непостоянен симптом, но в някои случаи обхваща цялата подбедрица.
На болните се препоръчва повече движение, свързано с разходки и по възможност каране на велосипед. Важна е и добрата хигиена на кожата, която предпазва от инфекции. Народната медицина препоръчва да се правят половинчасови бани с отвара от коренищата на мъжката папрат, като 1 кг от билката се вари в 5 л вода в продължение на 2 часа. Това количество е достатъчно за 5 бани.
Други природни средства, които лекуват и укрепват венозните стени, са настойката от цвят на бяла акация, брезови пъпки, листа от каланхое, настъргани картофи, които се прилагат като лапа, и пр.
Добре е болният да държи колкото може повече краката си нависоко. В случая помага и употребата на ластични бинтове. Навиването им се извършва сутрин, при вдигнати нагоре крака. Вечер бинтът се сваля. Ако се използват ластични чорапи, трябва да се има предвид, че те бързо губят еластичността си и не са толкова ефикасни.
Природните лечебни фактори също играят важна роля в лечението. Радоновите, сулфидните, хлорно-натриевите вани и калолечението подобряват кръвообращението и облекчават състоянието. Радонови са минералните бани в Стрелча, Павел баня, Момин проход, Долна баня и Велинград. Сулфидни са в Сапарева баня, Шабла, Кюстендил и Вонеща вода. А хлорно-натриеви – в Шабла и Старо Оряхово. За лечение се препоръчва и лиманната кал в Поморие, Шабла и Балчишката тузла, както и торфената кал в Баня, Карловско.
Но пак ще повторим, че е добре читателката ни преди всичко да се консултира с лекар и след поставянето на точната диагноза, да се определи най-подходящото й лечение.