Желязото - от първа необходимост при жените и атлетите
26 Април 2012, Четвъртък
Като нутриент, желязото принадлежи към микроелементите.
В човешкото тяло то е нужно за работа на множество протеини (белтъчини) и ензими. Желязото повишава количеството на хемоглобина в кръвта, който е абсолютно необходим за дишането, тъй като транспортира кислорода в тялото. Освен това помага за работата на много ензими и специализирани белтъци в тялото.
Недостигът на желязо е доста често явление. Около 25% от хората са застрашени от неговия дефицит. Симптомите за това са отпадналост, умора, проблеми с паметта, слаб имунитет, поведенчески проблеми и болезнен език. Хроничният недостиг на желязо предизвиква анемия. Хората, които са най-застрашени и имат най-голяма полза да си го набавят с храната, са жените, момичетата в юношеска възраст, бебетата, малките деца, бременните и атлетите.
Оптимални дози: Препоръчителната дневна доза според СЗО е 8 мг мъжете и 18 мг за жените. Желязото е безопасно в рамките на препоръчителните дози. Ако надвишават 100 мг обаче, могат да бъдат отровни и дори да доведат до смърт.
Популярни у нас храни, които съдържат желязо, са пилешки дробчета – 100 г съдържат 100% от дневните нужди на възрастните (50% от нуждите на жените), телешки дроб (100 г), спанак 100 г), фасул – 70 г зърна съдържат 80% от нужното за ден желязо, картофи (печени) – около 120 г съдържат 60% от нуждите на възрастните (30% от тези на жените).