Освен за салати, вкусният зеленчук помага при различни заболявания
Автор: проф. Христо Мермерски
Най-куриозното за доматите като един от най-ценните зеленчуци в света е, че в Европа те са били смятани за отровни, а в Америка дори - за смъртоносни. И това е вярно, само че за доматените растения. В тях френски и испански учени открили отровни вещества, като отвара от тях се използвала против вредители по някои културни растения.
Доматите са естествен резервоар на витамин С и провитамин А (бета каротин). По съдържание на витамин С не отстъпват както на лимоните, така и на кайсиите. Само в 100 г се съдържа каротин, достатъчен да осигури 50% от нуждите на човешкия организъм. Те съдържат и значителни количества от витамините К, PP, В1, В2, В3, В6 и фолиева киселина. В този зеленчук има цяла поредица от соли на калия, калция, фосфора, медта, цинка и йода.
Какви са лечебните им качества? Високото съдържание на голям брой микроелементи ги прави отлична храна при болни от диабет. В състава им има органични киселини, фитонциди, белтъчини, целулоза, пектинови вещества. От органичните киселини най-голямо количество са ябълчената и лимонената киселина. Освен че възбуждат апетита, те активизират и процесите в храносмилателната дейност.
Съвременната медицина препоръчва доматите в диетите на различни заболявания.
Сокът от тях има много благоприятно действие на хора с високо кръвно налягане и при изтощения и претоварване на нервната система. Действа и бактерицидно, унищожавайки различни видове вредни микроорганизми. За това му действие в народната медицина препоръчват доматения сок за лечение на гнойни рани.
Червените зеленчуци имат силно изразено антиоксидантно действие. Това се дължи на високото съдържание на каротиноиди, флавоноиди и феноловите киселини. Биоактивните вещества притежават и противораков ефект. Те предпазват кръвоносните съдове от запушване и предотвратяват развитието на атеросклероза, инфаркт и инсулт. Дори може да защитят очите ни от появата на перде.
Доматите са подходяща храна при проблеми с черния дроб, бъбреците и при запек. През ХVІІІ век в Европа ги смятали и за афродизиак.
Кои болести лекуват? Доматите са противопоказни при болни от диабет и хора, които страдат от киселини в стомаха, гастрит и язва. В тези случаи е необходимо към сока им да се добави 1 ч. л. сода бикарбонат.
Иначе доматите са полезни при изтощена нервна система, за предотвратяване развитието на тумор и рак, при високо кръвно налягане и атеросклероза. Също така те подобряват дейността на черния дроб и бъбреците, предотвратяват появата на запек и намаляват нивото на лошия холестерол.
Важно е да се знае, че най-лечебно действие имат тогава, когато се консумират в прясно състояние. И че най-полезни са тези зеленчуци, които са отглеждани на открито, а не в оранжериите.
Лечение с домати Освен като храна, вкусните зеленчуци могат да бъдат използвани и за лечението на:
Ишиас: Една шепа изсушени листа от домати се пускат във водата във ваната. Правят се бани с продължителност 20 мин.
Тази рецепта се прилага и при ревматизъм.
При сърбеж: Няколко обелени зрели домати се нарязват и се задушават в малко олио или зехтин, докато омекнат и станат на пюре. След като изстине, с пюрето се налагат засегнатите участъци.
Процедурата се повтаря няколко пъти.