Тази билка подобрява работата на сърцето, увеличава притока на кръв и кислород към сърдечния мускул, понижава високото кръвно налягане, притежава лек стимулиращ ефект по отношение на централната нервна система (увеличава физическата и умствената работоспособност) и се явява като своеобразен биостимулатор.
Установено е, че екстрактът от глухарчето усилва сърдечните съкращения, като едновременно с това забавя сърдечната дейност и регулира нарушения сърдечен ритъм. Понижава бавно и постепенно кръвното налягане. Подобрява съня. Забавя сърдечната дейност при повишена функция на щитовидната жлеза. Облекчава болките в сърдечната област. Понижава холестерола.
Прилага се при миокардиосклероза, атеросклероза на коронарните съдове, сърдечна невроза, хипертонична болест I и II степен, аритмии от всякакъв произход, начален стадий на базедова болест, хипертрофия на простатата и др.
Начин на употреба: Около 2 с. л. от цветовете се заливат с 500 мл вряща вода. Оставят се да киснат 1 час. Отварата се прецежда и се пие по 1 к. л. преди ядене 3 пъти на ден.
видовете глухарче са -23- на брой ,мисля ,че планинското е най доброто[kinky]
2
Човек с отношение
05.05.2012 07:36:24
0
0
Скъпи Ники, сега е моментът, та чак до Еньовден. Лечебното глухарче започва да цъфти още през април. Нямам идея защо от Десант са сложили точно такава снимка, най-вероятно като предупреждение - не пипай растението в тази фаза!
Събери 15-тина жълти цвята и ги залей с врялата вода /един литър/, остави ги както пише в рецептата да киснат един час и освен преди ядене, можеш да пиеш от отварата колкото пъти искаш, дори като вода.
И все пак, преди да опоскаш някоя полянка в парка, прочети допълнително за това растение, защото в България се срещат поне 11 вида глухарчета, а лечебното е само едно. И още - не изхвърляй стръковете и листата, даже корените, ако по грешка си отскубнал някой. Всяка една част от това чудно цвете има лечителни свойства, а информация за това също изобилства в интернет.
1
Ники Хавата
04.05.2012 10:00:41
0
0
Всичко това е чудесно,че се обясняват ползите от билката глухарче(радика).Написан е начинът на употреба и приготовление на отварата и нейното приложение,но ми се струва,че не е уточнено,в коя фаза трябва да бъдат тези цветове,които ще се запарват!На илюстрацията е показано глухарче,което се намира във фаза на вече явно узрял в последната си фаза цвят.Точно в тази фаза ли трябва да се бере билката и ако е точно тази фазата,как трябва да се суши и съхранява билката?Ако има и други варианти,то би било добре да се покажат илюстрации на билката и фазата в която трябва да се бере и използува!Бих бил благодарен на автора на статията,или на други компетентни лица,които биха уточнили тези неща,за да можем точно и прецизно да провеждаме лечението и да ползуваме тяхното познание правилно и ефективно!Благодаря на всички,които имат отношение към статията!