Общината първо инвестира 5 милиона лева, след което заведе дела срещу собствениците на занемарените къщи
Автор: Здравка Христова
Община Пловдив е наела три фирми, които да ремонтират опасните сгради по Главната улица и в центъра на града. Бюджетът за това е 5 милиона лева, а след поправките управата ще си търси парите от собствениците по съдебен път. "Започваме с актове, в които поставяме срок за доброволно отстраняване на падналите мазилки. След това пристъпваме към принудителен ремонт", обяви кметът на Пловдив Иван Тотев. Той допълни, че схемата за пръв път ще се приложи и че никоя администрация досега не я е използвала.
Преди дни кметът отнесе люти критики от премиера Бойко Борисов за олющени фасади по Главната. Министър-председателят нарече занемарените къщи „мърлящина, продължила 20 години“, и разпореди на Тотев да глобява и ако трябва, дори да пристъпва към събаряне. Борисов бе особено възмутен, когато видя 4-етажна кооперация срещу бившия Нармаг. Фасадата й е олющена и отдолу се виждат тухлите.
Стреснат от отношението на премиера, пловдивският градоначалник тутакси се зае със задачата. Набързо намери необходимите милиони, нужни за ремонта и стегна общинското предприятие „Жилфонд" да се захваща с работата. Вече е съставен план, а ще бъдат кърпени тези имоти, които създават опасност за минувачите.
Петте милиона лева обаче ще отидат в три фирми, които ще поемат общинската поръчка. Как общината ще си възвърне вложените средства после от гражданите не е много ясно, тъй като някои от наследниците на някогашните собственици даже не живеят в България.
Бившият Показен магазин на Главната отвън е измазан, но прозорците му са изпочупени, дограмата – изгнила. Сградата от години е необитаема и запусната, заради съдебни спорове между собствениците.
Отчайващо изглежда и фасадата, на която пише Драматичен театър. Още по-опасна е съседната сграда, която е оградена със скеле, но за сметка на това отдолу работи магазин. Съседи там услужливо коментираха, че собствениците на тези постройки са заможни, но не искат да влагат пари в ремонти, защото са свикнали само да прибират пари и да чакат на държавата, когато стане дума за даване.
Най-тежко е положението в Стария град, който ежедневно е посещаван от наши и чужди туристи. Според кметицата Райна Петрова, там има над 90 опасни сгради.
Преди 2 години къща на Небет тепе рухна и по чудо не рани туристи. Друга до църквата „Света Неделя“ се срина посред нощ.
От Община Пловдив, която е съсобственик на имота, тогава обявиха, че повече от три месеца чакат разрешение от Националния институт за паметници на културата да съборят тези „исторически ценности“, които са свърталище на наркомани, клошари и алкохолици.
Проблемът със Стария град се оказал огромен, защото почти на всеки ъгъл в резервата има по една рушаща се къща, която трябва да бъде съборена. От управата обясниха още, че принуждават със заповеди собствениците да събарят рисковите постройки, но те обжалвали заповедите в съда и така делата се точели с години. Общината дори имаше идея да конфискува порутените къщи, но тя така и не се реализира.
Зад привидно благородните подбуди на властта обаче пловдивчани подозират нещо друго. Държавата няма или не иска да влага просто така средства в опазването на архитектурните празници, затова ще подходи по по-лесния начин. Тези къщи, които представляват инвеститорски интерес, ще бъдат позакрепени, останалите – изравнени със земята. За да може на тяхно място утре да се пръкнат „модерни“ молове, пазари, бизнесцентрове или хотели.