Преди 20 години
Наглите измамници, които днес с всевъзможни драматични истории
успяватда измъкнат от наивните бабички и последните им скътани под дюшека бели пари за черни дни, са „достойни” наследници на цяла армия от мошеници, залели страната ни още в първите години на т. нар. демокрация. В мътните води на придошлото беззаконие те непрекъснато измислят най-различни „въдици”, на които да се хващат доверчивите лапнишарани.
За един позабравен способ за измама ни припомнят пожълтелите вече страници на в. „Демокрация” отпреди 20 години. В един от майските си броеве на 1992 г. ежедневникът на изживяващия тогава свой апогей Съюз на демократичните сили съобщава:
„Поредната жертва на т. нар. способ за разплащане „кукла” стана един продавач на сливенския пазар, който срещу кашон с цигари за над 5000 лв. получил пачка жълти хартии, сгънати с ластик под банкнота от 100 лева”.
По същото това време започва и бумът на алкохола – менте. Така например от същия брой става ясно, че:
„След сигнал за отравяне с метилов алкохол, спряна е временно продажбата на водка „Царевец” в Сливен в 161 държавни и части фирми. С прецизна апаратура се изследва и „замразеният” за продажба коняк „Слънчев бряг”.
Като изключим всички тези негативни дописки, попадаме и на една доста по-оптимистична информация за това как сме си върнали 350 квадрата наша земя от Турция:
„Спорната гранична бразда край с. Щит бе обект на прецизно уточняване от български и турски топографи. След измерването 350 кв. м. са отново българска територия”.
Макар и от всички тези събития да са изминали едва две десетилетия, те вече са почти забравени в народната памет. Но, добре е все пак, че писаното слово остава...
През годините 18 май 1872 г. — Роден е българският революционер Яне Сандански
18 май 1903 г. — Открито e пристанището в Бургас
18 май 1905 г. — Отваря врати Народният музей в София (днес Национален археологически институт с музей)
18 май 1906 г. — Открито е пристанището във Варна
18 май 1909 г. — Цар Фердинанд I учредява ордена „Свети Равноапостоли Кирил и Методий”
18 май — Международен ден на музеите
20 май 1945 г. — Умира ген. Владимир Вазов, брат на поета Иван Вазов
21 май 1865 г. — В жилището на Георги Раковски се сформира чета, в която се включват Стефан Караджа, Хаджи Димитър и други
21 май 1924 г. — Националният отбор по футбол на България играе първия си неофициален мач във Виена, където претърпява загуба с 0:6 от тима на Австрия
23 май 1880 г. — Приет е първият Закон за административното деление на Княжество България, с който се закриват губерниите
23 май 1900 г. — В Дуранкулак (дн. община Шабла) избухва бунт против натуралния десятък