Известни са над 2000 вида пипер. За негова родина се смята тропическата част от Америка,
Автор: проф. Христо Мермерски
където и сега се намират някои от дивите му прародители. В Европа той е пренесен от Христофор Колумб и моряците му. Първата страна, която е започнала отглеждането му (отначало като декоративно растение), е била Испания.
Българската народна селекция по онова време е създала изключително ценни сортове, които българските градинари са пренесли в Австрия, Германия, Унгария, Чехия, Словакия и други европейски страни.
Какви хранителни и лечебни качества има пиперът?
Най-ценното качество на този зеленчук е високото съдържание на витамини. По съдържание на витамин С някои сортове пипер превъзхождат дори черната боровинка. Една от най-интересните особености на този зеленчук е, че витаминът се запазва дори и при консервирането му.
Друго негово предимство е, че съотношението между витамините С и Р е в много добри пропорции, следствие на което те действат укрепващо на стените на кръвоносните съдове. Това действие е особено полезно за болните от диабет, при които кръвоносната система е подложена на разрушаване на капилярната мрежа.
Съдържанието на витамин Р в пипера е толкова високо, че дневната нужда на един човек може да бъде задоволена от консумирането само на 40-50 г. Други такива витамини в него са А, В1, В2, РР, фолиева киселина, пектинови вещества и минерални соли.
В лютите чушки пък се съдържа алкалоидът капсаицин, който придава острия им вкус. Той има бактерицидно действие и благоприятства храносмилането.
В диетата на болните лекарите предлагат включването на вкусния зеленчук като поливитаминно средство при авитаминози и за възбуждане на апетита.
Народната медицина препоръчва сок от сладки чушки при атрофия на ноктите и диабет, а за премахването на пигментни петна по кожата се препоръчва смес от сладък пипер и моркови. Той действа успокояващо на стомаха при колики.
Най-хубавият и най-лечебният сорт в света, с изключително високите си хранителни, лечебни и вкусови качества е сортът „Куртовска капия“. Миналия век в Унгария от люспите му са произвеждали витамин С.
Какви болести можем да предотвратяваме и лекуваме с чушките?
Пиперът спомага за укрепване на организма след прекарано тежко заболяване поради съдържание на витамини, минерални соли и биоактивни вещества. Отлична храна и лекарство е при болни от диабет. Освен това е отлично средство за възбуждане на апетита при болни. Заради високото съдържание на витамини и многото соли на калия лекарите го препоръчват при стомашни заболявания като гастрит, язвена болест, колит (ако не е обострен).
Притовопоказания: Не трябва да се консумира в сурово състояние от хора, страдащи от заболявания на храносмилателната система, тъй като обвивката му (ципата) е много груба и дразни стомаха и червата. При такива заболявания може да се яде само печен – обелен и залят със зехтин, но в малки дози. При горепосочените болести е полезно да се употребява и разреден сок от зеленчука. Необходимо е да се пие обаче не по-малко от 500 г на гладно.