Тялото го произвежда от никотинова киселина и ниацинамид. Този витамин е необходим за над 50 основни телесни функции, включително като антиоксидант във вътрешноклетъчното пространство, която му функция предпазва всички клетки на тялото от стареене и смърт.
Той подпомага клетъчното дишане, метаболизма на протеини, на мастните киселини и на въглехидратите и извличането на енергия от тях. Витаминът е в основата и на правилната циркулация на кръвта, здравето на кожата и е важен за храносмилането. Необходим е за правилната работа на нервната и половата система.
В България и в другите цивилизовани страни недостигът на витамин В3 е рядко явление.
Препоръчителната дневна доза според СЗО и медицинския институтът на ААН, е 18 мг за мъже и 13 мг за жени. Това количество обаче е минимумът, за да се избегнат симптомите за недостиг и заболявания. Повечето от докторите, диетолозите и физиолозите препоръчват по 2 до 3 пъти по-високи дневни дози за възрастни в добро здравословно състояние.
Популярни храни у нас, които съдържат витамин В3 във високи количества са: сьомга (190 г съдържат 100% от дневните нужди на възрастните), аспержи, телешки дроб (100 г съдържат 45% от необходимите за ден), пилешко месо, фъстъци, моркови, тиква, домати и т. н.