Повече нитрати и по-малко ориз


Повече нитрати и по-малко ориз
Едно от действащите все още оризища край Нови пазар
02 Юни 2012, Събота


Преди 90 години
Денят на Ботев винаги е бил тържествено отбелязван от нашата общественост.



Каква е била подготовката му през 1922 г. научаваме от тогавашния седмичник „Вестник на жената“:
„За отразнуване деня на най-идеалния български борец за свобода – Ботйов, се правят големи приготовления. Отпразнуването обещава да бъде много по-помпозно от досега, тъй като за първи път от много години насам и Министерството на просветата ще вземе активно участие“.

Преди 20 години
В първите години на настъпването на т. нар. демокрация у нас стана много модно да се изследва и дава гласност на това колко нитрати съдържат изнесените на пазара плодове и зеленчуци. На тази тема е посветена и една от водещите дописки на в. „Демокрация“ с дата 1 юни 1992 г.:

„През месец май органите на ХЕИ са изследвали за съдържание на нитрати 746 проби от 10 вида зеленчуци. Близо една трета от пробите при тиквичките показват наднормено съдържание на нитрати. 27,3 на сто от пробите при зелето и 19,7 на сто от пробите при марулите също се оказали със завишено съдържание на нитрати. Като че ли най-екологично чисти са зеленият боб и картофите“.

На другия ден ежедневникът съобщава: „Цените станаха вече наистина пазарни“
„Според Националната комисия по цените 85 на сто от техните стойности се определят от производството на пазарен принцип. Изключение все още правят цените на петролните продукти и наблюдаваните от правителството цени“.

На фона на утвърждаването на пазарната икономика у нас обаче се оказва, че производството на различни стоки регистрира чувствително намаляване. Така например вестникът изтъква:
„26,7 хиляди тона ориз е произведен у нас през миналата година, сочи официалната статистика. Това количество е сравнимо с добива през 1990 г., но по отношение на произведените през 1989 г. 42 хиляди тона намалението е значително... Изводът е, че страната ни все повече задоволява собствените си потребности чрез вносен ориз“.

Но пък суровините, които природата безплатно щедро ни е дарила, прилежно са „събрани“ и отчитат добри резултати:
„700 тона билки, над 100 тона охлюви и 300 тона гъби за 2 милиона долара е миналогодишната равносметка на фирма „Фруктимпекс“.


През годините

1 юни 1876 г. — По време на сражение с части на османската армия във Врачанската планина е прострелян смъртоносно Христо Ботев. Традиционно почитта към паметта на големия наш революционер се отдава на 2 юни
1 юни 1879 г. — България е приета за член на Всемирния пощенски съюз
2 юни — Ден на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България
2 юни 1880 г. — Приет е първият у нас закон за устройство на съдилищата в България
2 юни 1885 г. — Костите на Георги Раковски са пренесени от Букурещ в България
3 юни 1773 г. — Умира Паисий Хилендарски
4 юни 1880 г. — Второто обикновено народно събрание на Княжество България приема закон, с който се създава националната валута лев = 100 стотинки = 1 френски франк
5 юни 2004 г. — Българката Антоанета Стефанова става световна шампионка по шахмат за жени



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки