Салатите – зелените „касички за витамини“


Салатите – зелените „касички за витамини“
07 Юни 2012, Четвъртък


Вкусният зеленчук притежава неподозирани целебни качества

Автор: проф. Христо Мермерски

В света се отглеждат над 10 различни видове салати. В България е много популярна местната зелена салата, а напоследък станаха хит „ледената“ салата (т. нар. „Айсберг“), „китайските“ салати и др.

В много страни с основание наричат салатите „касички за витамини“, тъй като съдържат почти целия спектър от витамини, соли и минерали. Най-голямо обаче е съдържанието на витамин В комплекс.


Кои болести лекуват салатите?


Както при краставиците, съотношението между солите на калия и натрия е много благоприятно, което ги прави отлично диуретично средство.
Всеки ден трябва да се изяжда една салата заедно с лук, чесън или домати и краставици. Това помага при отоци, както и при проблеми със сърцето и бъбреците.

Против невроза се препоръчва приемането на пресен сок от зеленчука, който има значително количество лимонена киселина и действа успокояващо на централната нервна система, като премахва чувството за безпокойство и регулира съня.
Седативното им въздействие се обуславя още и от това, че в зелените салати се съдържа веществото лактопин, което е основното успокояващо средство.

И тук, както при лука, съотношението между витамин С и витамин Р е много благоприятно за укрепване на стените на малките кръвоносни съдове и капиляри.
Следователно салатата е отлична храна и лекарство за възрастни и диабетично болни хора. Тя се слави още и като отлично средство за регулиране на мастно-липидния обмен, като понижава холестерина в кръвта и по такъв начин забавя развитието на атеросклерозата.

Тези, които обичат и искат да приемат растението във вид на сок, трябва да знаят, че той е уникален като лечебно средство, тъй като съдържа много полезни за човешкия организъм вещества – голямо количество желязо и магнезий. Черният дроб и далакът са места, където желязото се складира и използва от организма при внезапна необходимост, като например за бързо образуване на кръвни телца при загуба на кръв.

Освен това запасите от желязо в черния дроб се използват при много критични случаи, като например кръвотечения и при липса на необходимото количество от този елемент в храната.
Магнезият, който се съдържа в салатите, притежава изключително оживяващи способности, особено за мускулните тъкани, за мозъка и нервите.

Ежедневната употреба на смес от сок от моркови, салата и спанак, осигурява храна и за нервите, и за корените на косите. Друго ефикасно съчетание от сокове за подобряване растежа на косата и възстановяване на нормалния й цвят е смес от сок от моркови, салата, зелени чушки и люцерна.

Сокът от салата е много полезен при туберкулоза и стомашни заболявания. Особено ценна е салатата с високо съдържание на натрий, който е с 60 % повече от калия. Това обстоятелство го прави един от най-ценните сокове там, където такова съотношение е особено важно, както е например при бронзовата болест (Болеста на Адисон, б. р.), когато са поразени надбъбречните жлези, изискващи максимално количество органичен натрий и сравнително ниско съдържание на калций за компенсация недостига на хормона на кората на надбъбречната жлеза.

Както салатата, така и сокът й, имат най-голям лечебен ефект, когато се консумират преди основното ядене, защото се усвояват много по-бързо от другите храни и ефектът от употребата им е по-голям.



В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки