Плакат от зората на промените у нас, публикуван във в. „Демокрация“
13 Юни 2012, Сряда
Преди 20 години
В зората на демокрацията у нас покрай всички останали промени
в обществения ни живот, „на светло“ излязоха необезпокоявани цяла армия от врачки и баячки, които в тоталитарни времена развиваха дейността си в нелегалност. До техните услуги се юрна да прибягва мало и голямо. А от тогавашната преса разбираме, че дори се стига дотам екстрасенс от Габрово да „издирва” открадната кола на в. „Демокрация”. Така в броя си от 9 юни 1992 г. изданието пише:
„Около 5 ч. сутринта вчера крадци са отмъкнали микробуса на в. „Демокрация”, след като са изключили сигналната система. Откраднатата кола е „Фиат Дукато” и е превозвала нощния екип на вестника”... Интересното в случая е, че след като чула съобщението по радиото за откраднатия микробус – от Габрово се обади екстрасенската Милка и съобщи точните данни, където се намира откраднатата кола. Според нея микробусът е бил скрит в подземен гараж на ул. „Скопие” в столицата и колата щяла да бъде там до 10 ч. днес, след което крадците щели да поемат в посока Видин. Наш екип отиде на посочения адрес, но уви, оказа се, че екстрасенската не може да свърши работата на полицията – на посоченото място нямаше и следа от подземни гаражи”.
Интересни данни предоставя ежедневникът в същия си брой за престъпността в онези преходни години в българската столица:
„За миналата седмица са регистрирани 710 престъпления на територията на София, в това число 3 убийства. Най-масови са кражбите на общинско имущество (123 – разкрити 41), от домове на граждани (109 – разкрити 19), на МПС (90 – разкрити 8) и т. н. За периода са разкрити 81 извършители на престъпления.
От тях само 4 са задържани в арестите на РПУ, а 50 престъпници са освободени след разпит! Зачестяват случаите, при които прокуратурата освобождава лица с висящи дела, задържани престъпници и укриващи се лица. Най-типичен е случаят с 18-годишния Иван А., който за периода 1986-1992 г. е извършил 65 кражби и има заведени 6 дела. Задържан при поредната кражба от органите на полицията за едно денонощие, Иван А. е освободен от заместник районния прокурор”.
Както години по-късно настоящият ни премиер, а тогава главен секретар на МВР, Бойко Борисов отбелязваше: „Ние ги хващаме, те ги пускат“. Но въпреки всички тези коментари, и до днес тази практика не е прекратена.
През годините
14 юни 1853 г. — Умира Захарий Зограф
13 юни 1865 г. — Четата, в състава на която влизат Хаджи Димитър, Стефан Караджа, Юрдан Юрданов — Инджето, Петър и Тодор Шиварови, преминава река Дунав
13 юни 1903 г. — Роден е именитият български композитор и фолклорист Филип Кутев
10 юни 1871 г. — В Браила, Румъния, излиза първият брой на вестник „Дума на българските емигранти”, издаван от Христо Ботев
9 юни 1923 г. — В Царство България е извършен Деветоюнският преврат, чрез който е свалено правителството на Александър Стамболийски
10 юни 1926 г. — Обществото на народите отпуска на България бежански заем
10 юни 1964 г. — Създаден е Шуменският университет „Епископ Константин Преславски”, първоначално като Висш педагогически институт — филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
Врачки, гадатели,екстрасенси, професори по история, журналисти, политици, знахари - армия от тунеядци, прехранваща се от доброволното невежество , отчаяния отказ от разум на все по-провалящата ни се нация! Никой не може да те накара насила да им вярваш, освен собствената ти простотия.