Почитателка съм както на „Десант“, така и на природната медицина. Затова и реших да се обърна към вас за съвет.
Майка ми, която е на 80 години, страда от дерматит. Какво представлява тази болест и как се лекува с природни продукти?
Марина Димова, Велинград
Дерматитът е процес на кожата, възникващ от външно въздействие върху нея на различни дразнители – химични, физически, механични, температурни, светлинни, а също и на вещества от растителен произход.
Това заболяване се характеризира с ярко възпалително зачервяване, оток, подуване, повишаване на температурата на кожата, усещане за топлина, парене и сърбежи. По-нататък може да се появят и мехури с бистра течност. Спуквайки се, те образуват мокрещи участъци по кожата, върху които след това се появяват люспи и корички.
При голяма сила и продължително въздействие на дразнителя, могат да възникнат значителни разрушения и на по-дълбоките слоеве на кожата с образуване на язви. Интензивността и продължителността на възпалителния процес при дерматита зависят не само от качеството, силата и продължителността на въздействието на дразнителя, но и от мястото на неговото приложение и най-вече от общото състояние на организма и нервната система в момента на разболяването.
Рецепта 1: В 400 мл вряща вода се слагат 3 чаени лъжици лайка и 1 чаена лъжица мента. Настойката се оставя да кисне 15 минути. Прецежда се и се сипва в термос. Овкусява се с 4 бучки захар. Чаят се изпива на три пъти, топъл и на малки глътки – вечер (преди лягане), през нощта (при всяко събуждане) и сутрин (веднага след ставане).
Рецепта 2: Листата от боровинки успокояват кожата и подсушават навлажнените рани. Освен това оказват очистващо действие. 1 супена лъжица сухи смлени листа от боровинки се заливат с 1 чаена чаша вода и сместа престоява 40 минути. След това се прецежда и се приема по 1/3 чаена чаша 3 пъти на ден.
Може да се приема и шипкова отвара наред с боровинковата, която се приготвя по същия начин.
От няколко години имам големи проблеми с шиповете. Досега нищо не ми е помогнало. Моля посъветвайте ме как да се излекувам.
Иванка Лесова, Ловеч
Под артроза трябва да разбираме преди всичко износване или тъй наречените шипове.
Появата им се предшества отначало с износване на хрущяла, после костта се оголва и се образуват израстъци и ставите се деформират.
Шиповете най-често засягат вратните прешлени, прешлените на гръбначния стълб, коленете, стъпалата, раменете и т. н.
Природната медицина е създала десетки ефикасни рецепти за лечението им.
Рецепта 1: Вземат се 2 шепи морска сол и 1 супена лъжица винен оцет. Варят се, докато солта се разтопи. След като течността изстине (до поносимост), се топят краката. Всяка вечер сместа се подгрява и процедурата се повтаря.
Рецепта 2: Глава кромид лук се изпича. Обелва се и се счуква, докато стане на каша. Смесва се с 1 супена лъжица сяра и 1 супена лъжица пудра захар. Вечер се прави компрес на болното място, а на сутринта се измива с топла вода. Добре е преди да се постави компресът мястото да се намаже с камфоров спирт.
Рецепта 3: Глава лук се разрязва на две. В двете половинки се прави дупка, която се пълни с катран. Приготвените половинки се полагат на ошипеното място, превързват се и така се нощува. Махат се едва на сутринта. Лечението се прилага 2 месеца.
Стопяване на шипове: 300 г целина, заедно с листата, се нарязват на дребно. После се смесват с 800 г пчелен мед и 750 мл домашен ябълков оцет. Съхранява се на прохладно място (не в хладилник) и се приема по 1 супена лъжица 3 пъти дневно преди хранене.
Прилагането на рецептите не изключва консултация с медицински специалисти