Кой е виновен за наводненията


Кой е виновен за наводненията
13 Юли 2012, Петък


170 достигнаха загиналите, изцяло разрушени са 96 сгради, а 643 са повредени


Във връзка с масовата смърт на хора при голямото наводнение в руския Краснодарски край Следственото управление към Следствения комитет на Русия е възбудило наказателно производство за "причиняване на смърт на две и повече лица поради невнимание".

В хода на делото, което е възбудено по заповед на началника на ведомството Александър Бастрикин, ще бъде дадена юридическа оценка на действията на упълномощените органи за предупреждаване при извънредни ситуации, както и на готовността на силите и средствата за ликвидиране на последиците от стихийно бедствие, посочва ИТАР-ТАСС.
Следствието "не разглежда като причина за наводнението в Кримския район изпускане на вода от Неберджаевското водохранилище", заяви говорителят на Следствения комитет Владимир Маркин.

По думите на федералния министър на извънредните ситуации Владимир Пучков причината за наводнението "не е техническа". Той заяви тези дни пред жители на Кримск, че не е имало изливане на вода от водохранилището и увери хората, че язовирната стена е в изправност, предаде ИТАР-ТАСС.
От регионалното следствено управление съобщиха, че преобладаващата част от загиналите са пенсионери; има и две деца. Засега неидентифицирани са 20 трупа.

Ройтерс цитира описанията на полицаи как хората са се покатервали на покриви и дървета, за да останат над повърхността на водата, която е покрила изцяло приземните етажи на някои сгради и е създала движещи се потоци по улиците.

В района на бедствието бе възстановен железопътният трафик, който бе преустановен след наводнението. Говорител на пристанището в Новоросийск съобщи, че ще бъде възстановена работата и на петролния терминал. Говорителят не каза кога ще започне отново товаренето на зърно, като отбеляза само, че част от морския порт все още е без електрозахранване.
По данни на службите за извънредни ситуации близо 30 хил. жилища в района на бедствието са без електричество и газ. Санитарните власти препоръчаха на туристите да не посещават в продължение на няколко дни плажовете в района на курорта Геленджик.

В административния район на град Кримск започнаха погребенията на загиналите. Разноските се покриват от краевия и районния бюджет, съобщиха от местната администрация.
Започва изплащането на помощи за пострадалите в размер от 10, 50 или 100 хил. рубли. Семействата на загиналите ще получат по един милион рубли (24 760 евро) от федералния и още един милион от краевия бюджет.
По указание на президента Владимир Путин, който пристигна в Кримск, ще бъдат построени жилища на всички, които са останали без покрив.

Путин е обявил 9 юли за ден на траур на територията на цялата Руска федерация във връзка с наводненията в Краснодарския край и с катастрофата в Украйна с автобус с руски поклонници, в която 14 души загинаха и 29 бяха ранени.

В Русия отчитат щетите и се чудят кой е виновен. Кой уби стотици жители на Кримск - дъждовете или необмислено изпускане на вода от язовира? Защо не започнаха евакуация или поне не събудиха спящия град?, пише "Независимая газета"
Около 8000 души са загубили цялото си имущество при наводнението в Краснодарския край, други 3300 души са загубили частично предметите от първа необходимост, а общо са пострадали 22 хил. души.

 Това отчете министърът на извънредните ситуации на Русия Владимир Пучков.
Броят на загиналите вече надхвърли 170.
Бедствието е разрушило изцяло 96 сгради, а 643 са повредени, сочат данни на Южния регионален център на министерството.
Без газоподаване са над 400 сгради в Кримск. Над 4600 души нямат ток. В околните села е нарушено и водоснабдяването. За ликвидиране на последиците от бедствието са изпратени близо 3000 души с 504 единици техника.

Руските вестници обсъждат възможните причини за наводненията, задават неудобни въпроси:
"Кой уби стотици жители на Кримск - дъждовете или необмислено изпускане на вода от язовира?
Защо чиновниците от Министерството на извънредните ситуации и градската администрация не започнаха евакуация или поне не събудиха спящия град?"

Отговори се очакват от започналото следствие, но държавните медии "убеждават гражданите, че са били адекватно информирани за заплахата, че язовирът изобщо не е изпускан и такива слухове пуска само опозицията". При все това в Кримск "май няма хора, които да вярват", че градът е наводнен от дъждовете, а не от язовирни води, пише кореспондент на "Комерсант".
"Засега е трудно да се обясни как и защо дъждовната вода се е събрала в мощно цунами", високо до седем метра според очевидци.

Изпускането на водата от местния язовир е технически невъзможно, убедили се граждани, прелетели над него с хеликоптер по покана на местните власти, твърди губернаторската пресслужба. Според "Росийская газета" обаче жителите просто не са били предупредени за заплахата.

Броят на жертвите в Краснодарски край можеше да е в пъти по-малък, ако там действаше модерна система за предупреждение при извънредни ситуации, изтъква в. "Известия". Според негови източници в администрацията наличните средства са монтирани още по съветско време, преди повече от 30 години. Сигналът е бил даден час и половина след удара на стихията, при това много тихо, и мнозина от удавените са загинали в съня си, твърди източник на вестника.

Проливните дъждове са често явление в региона, но за тях не са готови нито синоптиците, нито местните власти, нито министерството на извънредните ситуации, нито комуналните служби.
Преди 10 години тук вече имаше подобно бедствие, но днешните "резултати" сочат, че "местните власти не се учат дори от собствените си грешки", заключава в ."Известия".

В. "Ведомости" също напомня за двете наводнения в региона през 2002 г., когато загинаха към 200 души, пострада и град Кримск. Още 17 станаха жертви на наводнения по тези места през 2010 г., пише изданието и се пита дали този път освен стихията не става дума за немарливост и нехайство. След предишните трагедии местните власти не са направили проверка на хидротехническите съоръжения, не са укрепили дигите, нито са построили нови. Не са наказани адекватно и виновните длъжностни лица.

"Катастрофата в Кримск можеше да бъде и предвидена, и предотвратена", пише "Московский комсомолец". Досегашните наводнения в региона са откроили "крайната запуснатост в решаването на проблема кой да отговаря за състоянието и поддръжката на хидротехническите съоръжения, както и наличието на голям брой просто безстопанствени съоръжения в незадоволително състояние", гласи документ от 2003 г., цитиран от вестника.

В този любопитен документ се изреждат необходими мерки за подобряване на положението: редовно почистване на речните корита, подготовка на населението за евакуация и др. Сред авторите е Юрий Воробьов, тогава първи зам.-министър на извънредните ситуации, впоследствие руски сенатор. "Там пише доста и за Кримск", допълва "Московский комсомолец" и се пита дали поне един местен чиновник е чел този труд.

Според официалната версия в Краснодарския край за два дни е паднал дъжд, колкото е нормата на четири месеца. Стихията бе "огромна изненада" за властите и "човек не може нищо да направи срещу това, няма такава възможност", заявява краснодарският губернатор Александър Ткачов в интервю за "Известия".




В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки