Дякона, манастирите и народният поет


Дякона, манастирите и народният поет
Метохът в Сопот, където се е крил Васил Левски
18 Юли 2012, Сряда


„Представете си образа на рицар, у когото бие не едно сърце, а още сърцето и душата на народа, на целия свят“



Автор: Камен Колев

Неизвестна мисъл на Иван Вазов за Левски, изказана през 1920 г. пред художника Георги Черкезов
В мъжкия манастир „Св. Спас”, където Левски е бил подстриган за монах, и в Девическия метох, където Апостола се е крил в подземието под килията на синеоката монахиня Христина, се пазят и до днес уникални предмети, свързани с живота и революционната му дейност. Мъжкият манастир, опожаряван няколко пъти, е изографисван от художника Георги Данчов, съмишленик на Левски. След разрушаването му през 1877 г. е останал само олтарът – и сега се виждат иконописите с избодените от башибозуците очи на светците.

Най-забележителното събитие за тази света обител е подстригването за монах на Васил Иванов Кунчев – Апостола Левски от Карлово като дякон Игнатий. Това е станало на 7 декември 1858 г. Но не минало много време и Дяконът захвърля расото на певницата в карловската църква „Св. Никола“.
Вазов е видял за пръв път Левски през 1870 г., без да знае, че това е Апостолът. През есента на 1870 г. поетът минава на кон Троянския проход и в Кърнарското ханче среща Левски.

Краката на народния поет се заплитат в стремената на коня и Италианеца, както Вазов го нарича, защото Левски е бил предрешен като чужденец, му помага да освободи нозете си. Едва по-късно, на едно революционно събрание в Сопот, на което Вазов присъства, разбира, че онзи чужденец всъщност е Левски. Разпознава го и му казва, че са се срещали. По-късно писателят посвещава на Дякона една глава от „Немили-недраги”, одата „Васил Левски” и три свои разказа – „Чистият път”, „Апостолът в премеждие” и „Из кривините”.

Цветанка Неделчева, бивш директор на къщата музей „Иван Вазов” в Сопот, писателка, поетеса и изследовател, е открила неизвестна мисъл на народния поет за Левски. Един ден през 1920 г. художникът Георги Черкезов решава да рисува Иван Вазов от натура. Две десетилетия художникът е проучвал образа на Левски, за да му направи портрет. Та при един от сеансите Черкезов пита Вазов как е изглеждал Апостола. Писателят отговаря: „Представете си образа на рицар, у когото бие не едно сърце, а още сърцето и душата на народа, на целия свят“.

Девическият метох „Въведение Богородично” в Сопот, където е идвал Паисий и също е правен препис на Историята му, пази жива друга част от живота на Левски – тук той 7 години се е укривал в подземието под килията на монахиня Христина. Оттук е изпращал и получавал пощата си, тук е писал черновите на проектоустава на Българския централен революционен комитет.
Тук Апостола взима своето последно причастие, за което свидетелства в спомените си пловдивският митрополит Максим.



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки