Резени черна ряпа, поставени на челото, облекчават главоболието
19 Юли 2012, Четвъртък
Дъщеря ми, която е на 52 години, вече повече от половин година страда от ужасно и непрестанно главоболие.
До този момент нито един от предписаните й медикаменти не й е помогнал. Интересувам се какви народни средства и начини за излекуването й може да се приложат. Знам, че по-добри лекове от тези, с които природата ни е дарила, няма.
Пенка Величкова, с Бодрово, общ. Димитровград
Главоболието най-често е изява на редица функционални или органични заболявания на нервната система. Нерядко обаче може да се наблюдава и при вътрешни заболявания. Болките в главата обикновено са първият сигнал за редица остри инфекции – грип, тиф, пневмонии, катари на горните дихателни пътища. В тези случаи то предхожда повишаването на температурата. При остри инфекции болките са локализирани в челото или слепоочията, имат остър характер и често се съпровождат с гадене и повръщане.
Това е първият симптом и при бъбречна недостатъчност, захарна болест и подагра. В тези случаи главоболието е тъпо, стягащо, но може да бъде и пристъпно – както при мигрената.
С подобни оплаквания от мигренозен тип могат да протекат и жлъчнокаменната болест, и дискинезиите на жлъчните пътища. Не са редки и случаите, когато това е сигнал за повишено кръвно налягане, особено ако болката е в тилната област на главата.
Специалистите изброяват над 200 различни видове главоболие и над 250 причини за появата му. Затова природната медицина е създала и толкова рецепти. А като цяло се препоръчват спокоен сън, избягване на нервните натоварвания, спазване на определен дневен режим и млечно-растителна диета.
Рецепта 1 (Росица Тодорова от Варна): Прави се отвара от мента и шипка. Към нея се добавя и 1 чаена лъжица мед. Чаят се пие поне 2 седмици сутрин и вечер.
Рецепта 2 (Стоян Ленев от Асеновград): Една шепа листа от орех и 100 г морска сол се варят в 2 л вода, докато течността остане наполовина. Излива се в леген и се добавя топла вода, колкото да покрие глезените. Краката се киснат 10 мин., като от време на време се наплискват и коленете. След това крайниците се увиват в хасена кърпа, бинтоват се хлабаво и се оставят така до сутринта. Процедурата се прави 10 пъти.
Рецепта 3 (Мария Кузева от с. Труд): Няколко картофа се нарязват на тънки колелца, поръсват се с чисто кафе и се слагат на челото и слепоочията за 2 часа.
Рецепта 4: Филийки от черна ряпа, поръсени с оцет, се поставят на челото.
Рецепта 5: (Васил Пенев от Пещера): Размесват се равни части мед и чубрица. От сместа се яде 3 пъти дневно по 1 чаена лъжица. Рецептата е подходяща и при световъртеж.
Рецепта 6 (Василка Костадинова от Ловеч): При нея причината била замърсяване на задстомашната жлеза. Излекувала се е със следната рецепта: 3 супени лъжици овесени ядки се заливат с 500 мл кипяща вода и се оставят 2 часа да киснат в термос. Настойката се пие сутрин и вечер на гладно по 1 чаена чаша.
Рецепта 7: На тила, прасците и ходилата се поставя компрес от хрян или лук. По този начин могат да се премахнат или успокоят всевъзможни възпаления.
Рецепта 8 (Иванка Петрова от Балчик): 1 г канела се залива с четвърт чаша гореща (но не вряла вода) и се оставя за половин час. След това се добавя малко мед. На всеки час се пият по 2 глътки от настойката. Ако болката е много силна, от същата отвара се прави компрес на челото и слепоочието.
Рецепта 9: Налейте в тенджера 500 мл вода и същото количество ябълков оцет. Кипнете получената смес, свалете тенджерата от огъня и без да я охлаждате, вдишвайте изпаренията до получаване на облекчение.
Препоръка: За лечение на слабо, но често повтарящо се главоболие, приемайте всеки ден по 1-2 чаени лъжички ябълков оцет, разтворен във вода.
Още рецепти за главоболие очаквайте в следващия брой на „Десант“.
Прилагането на рецептите не изключва консултация с медицински специалисти