Боровинките – перлите на горските поляни


Боровинките – перлите на горските поляни
19 Юли 2012, Четвъртък


Всички техни части са полезни – и кората, и листата, и плодовете, и филизите

Автор: проф. Христо Мермерски

Боровинката е храстовидно, високопланинско растение с малки силно назъбени листа. Цъфти през май и юни със зеленикавобели цветове с розов отенък. Плодовете узряват в края на юли и началото на август в по-ниските райони на страната и около месец по-късно в по-високите части.

Те съдържат пектин, органични киселини, целулоза, малки количества белтъчини, мазнини и багрилното вещество миртилин (естествен инсулин), гликозиди, голямо количество витамин С и Р, витамин РР, витамин В1. Червената боровинка има т. нар. брашнена разновидност, която е по-богата на белтъчини и захари, но е по-бедна на пектин, дъбилни и багрилни вещества и витамин С.

Освен в кулинарията за приготвяне на сладка, конфитюри, мармалади и др., боровинката намира широко приложение и в лечението на най-различни заболявания. Тя се е употребявала още в древността като средство против разстройство, тъй като действа запичащо и противовъзпалително. Тези й свойства се дължат на съдържащите се в нея дъбилни вещества.

Плодовете й пък притежават мощно фитонцидно действие. Гъста отвара от тях се препоръчва за гаргара при зъбобол и гърлобол или за мазане при лечение на екземи, при изгаряния и при трудно заздравяващи рани.

В нашата народна медицина се употребяват и листата на растението. Те се прилагат  при лечение на камъни в бъбреците и жлъчката, захарна болест, лош дъх в устата, стомашни и чревни болки, подагра, ревматизъм и др. Заедно с плода се приемат за засилване на зрението, при чревни възпаления, пресипнал глас, нарушение на обмяната на веществата. А прясно изцеденият сок се препоръчва при анемия и при простуда.

Червената боровинка има противораково, антисептично и противовъзпалително действия. Тя се препоръчва при хиповитаминоза, при лека форма на хипертония и за повишаване на апетита. Добро средство е и за лечение на артрит в начален стадий, както и на цистит и други заболявания на отделителната система.

Синята боровинка е с изключително лечебно действие. Тя е особено полезна при вирусните и простудните заболявания. Способна е да се пребори дори с дизентерийния бацил.
Най-ценното в това растение е, че може да се използват всички негови части – кора, листа, филизи, плодове, и то във всякакъв вид – като чай, сокове, сладка.


Лечение с боровинки

За да се унищожат микробите в пикочния мехур при цистит, се вземат 2 чаени лъжички листа от синя боровинка, които се заливат с чаша вода. Течността престоява 12 часа и се прецежда. От нея се приема по 1/3 чаша 3 пъти на ден.

При нефрит: Смесват се 120 г листа от черна боровинка, по 100 г царевична коса и семена от пъпеш и 200 г корени от пирей. 2 супени лъжици от сместа се заливат с 600 г вода. След като престои така 1 час, дрогата се прецежда и течността се приема 4 пъти на ден по 150 мл преди хранене. Вместо вода пък се препоръчва да се пие чай от шипка. По време на лечението се закусва с овесени ядки, смесени с 1 лъжица мед.

При диабет: Смесват се 50 г клончета и листа от черна боровинка, 40 г дилянка и 30 г ленено семе. Нарязват се на ситно. От получената смес се вземат 4 супени лъжици, които се варят 10-15 минути в 1 л вода. Прецедената и изстинала отвара се пие  вместо вода.

При болезнена менструация, възпаление на бъбреците и захарен диабет: На 1 чаена чаша вода се слага 1 супена лъжица листа от растението. Течността ври 15 минути на тих огън и се прецежда. Пие се по ½ чаена чаша 3 пъти дневно. Това силно пикочогонно средство не дразни бъбреците, затова е много популярно в природната медицина.

При люспест лишей: Една шепа плод от черна боровинка се намачква и с полученото пюре се маже болното място.



В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки