Провал на израелските разузнавателни служби - така определя терористичния атентат срещу автобус с туристи от Израел на бургаското летище израелският вестник "Аарец”.
Това не е обвинение, а факт, който е част от трудната реалност на постоянната борба срещу тероризма и срещу нациите и организациите, които го подкрепят, коментира изданието.
"Тези успехи и провали са естеството на подобна борба. Въпреки че успехите са повече, цената на няколкото провала е тежка".
"Ако израелските разузнавателни служби, подпомогнати от местните власти, не бяха се провалили в разобличаването и предотвратяването на заговора, Службата за борба с тероризма щеше да разпространи по света предупреждение за пътувания под името "България".
И въпреки, това израелският премиер Бенямин Нетаняху се опитва да извърти провала в постижение. Два часа след атаката той заяви, че "всички знаци водят към Иран", пише вестникът.
Според него има сериозно основание за това твърдение, но от премиера се очакват малко повече доказателства.
"И докато той се сдобие с доказателство... стремежът, който следва е "Израел ще реагира насилствено до иранския терор".
Дори и желанието на Нетаняху да се сбъдне и доказателство за отговорността на Иран да бъде намерено, това няма да оправдае превръщането на това, което изглежда като единствена атака, във война - такава, която според Ехуд Барак, израелския министър на отбраната, ще отнеме живота на многократно повече израелци от загиналите в Бургас", заключава изданието.
Защо в България и защо гледаме към Иран, пита в. "Крисчън сайънс монитор".
В обширна статия изданието посочва, че туризмът е голям източник на доходи за България и привлича 8,7 млн. чужди туристи на година, от които 140 хил. са от Израел.
Отбелязва се, че политическият тероризъм е непознат в страната.
За разлика от Македония, Босна или Косово, в които се говори за джихадски клетки или тренировъчни лагери, за България не е имало подобни твърдения, а еврейската общност е много добре интегрирана в страната, отбелязва вестникът.
Според анализатори, освен Иран, за атаката може да е отговорна "Хизбула", защото търси мъст за убийството през 2008 г. на военния си лидер Имад Мугние, смятан за архитект на войната от 2006 г. срещу Израел. "Хизбула" обвинява еврейската държава за бомбения атентат в Сирия, в който загина Мугние.
И въпреки че Израел посочва Иран за главен заподозрян, е прекалено рано да се приписва вина, посочва изданието, като цитира Меир Джаведанфар, израелски анализатор на Иран и на Близкия изток.
Джихадистки мрежи като "Ал Кайда", които атакуваха израелски туристи в Кения през 2002 г., също могат да са отговорни за атентата, допуска той.
В самия Израел бомбените нападения станаха относително рядко явление през последните години, благодарение на подобрената работа на разузнаването и на по-тясното сътрудничество на израелците с палестинските служби за сигурност, посочва британският в. "Файненшъл таймс".
Причина за намаляването на атентатите в пределите на еврейската държава е и блокадата на ивицата Газа и изграждането на породилата полемика разделителна бариера на Западния бряг, посочват още израелски експерти по сигурността.
Но израелските цели зад граница, както стана вече ясно, са по-трудни за опазване, добавя вестникът, визирайки и разкритията за серията от бомбени атаки, насочени срещу израелски дипломати в Индия, Грузия и Тайланд този февруари.
Взривът в Бургас съживи освен това и спомените за информации в израелски медии през януари за осуетен бомбен атентат срещу автобус, нает да отведе израелски туристи от турската граница до български ски курорт, припомня в. "Файненшъл таймс".
В. "Дейли телеграф" също припомня информациите от зимата за осуетения атентат, за който се е смятало, че е свързан с "Хизбула", която получава финансова и политическа подкрепа от Иран и Сирия.
Популярността на България сред израелските туристи нарасна още повече след разрива в отношенията на Израел с Турция, която преди това беше предпочитана туристическа дестинация за израелците, посочва британският в. "Индипендънт", визирайки разрива в отношенията, породен от израелския щурм срещу международната флотилия за ивицата Газа, при което загинаха няколко турски граждани.
В последните години българското черноморско крайбрежие стана ценена от израелците ваканционна дестинация, предвид това че двете страни поддържат отлични отношения, посочва също и френският в. "Монд".
Изданието припомня, че тези отношения са от времето на Втората световна война, когато България е била единственият съюзник на Германия, спасила своите евреи от нацистките концлагери.
През последните години Бургас се превърна в популярна и евтина дестинация за групи от израелски тийнейджъри, тръгнали на екскурзия по повод завършване на гимназиалното си образование и преди започване на военната си служба, отбелязва и в. "Ню Йорк таймс".
Изданието подчертава, че засега Иран не е коментирал твърденията на Израел, че носи вина за атентата в Бургас и припомня, че двете държави имат дълга история на взаимни обвинения за терористични атентати.
Иран обвинява израелски агенти за поредицата убийства на ирански ядрени учени през последните пет години, за които обеща да отмъсти. Израел обвини ирански агенти за атаки срещу израелски туристи и дипломати на най-малко шест места по света.
Подобен е и анализът на в. "Фигаро": Иран и Израел водят в действителност тайна война, в която всички удари са позволени.
Като се позова на израелски представители, в понеделник израелският в. "Аарец", предупреди, че атентат с много цивилни жертви би могъл да предизвика масивни репресии под формата на израелска атака срещу иранските ядрени инсталации, припомня "Фигаро".
Но както изглежда, Израел няма намерение за момента да се впуска в подобна авантюра, на която се противопоставят американците, допълва изданието.
Според израелските медии, израелските представители ще вземат предвид изключителното напрежение в региона, свързано с очевидно неизбежното падане на режима на Башар Асад в Сирия.
Експерти прогнозират, че Израел може би ще действа по един по-дискретен начин, като поднови кампания за елиминиране и за мистериозни експлозии в Иран и Ливан, посочва в. "Фигаро".
Сега най-големият въпрос е как и дали ще отговори Израел на атаката.
Предвид настоящата ситуация в Близкия изток, която е несигурна и деликатна, Израел ще трябва преди всичко да обмисли внимателно дали да отговори сега, или да чака удобен момент и после да си отмъсти на извършителите чрез "хирургически прецизен удар", посочва израелският сайт Ynetnews.com.
Британският в. "Гардиън" припомня, че атентатът става дни, след като 24-годишен ливанец, свързан с "Хизбула", беше арестуван в Кипър по подозрения, че е планирал терористична атака срещу израелски туристи.
Тези подозрения се основаваха на доказателства, предоставени от местната полиция на израелското разузнаване.
У мъжа бяха намерени информации за туристически автобуси, превозващи израелски туристи, списък с кипърски туристически обекти, посещавани от израелски туристи и детайли за израелски авиокомпании, които летят до Кипър, припомня изданието.
Една от най-гръмките терористични атаки в новата история на България стана вчера на летището в големия черноморски град Бургас, коментира руският "Российская газета”.
Очевидно терористите са искали да подринат имиджа на тази спокойна, комфортна за отдих и относително евтина за туристите страна, отбелязва изданието.
Според него очевидно се е изпълнило предположението на американския държавен секретар Хилъри Клинтън, която "по време на неотдавнашното си посещение в България предупредила лидерите на страната, че радикалните ислямиски екстремисти се подготвят да извършат терористични актове в тази източноевропейска страна".