Гроздето се препоръчва за всички възрасти


Гроздето се препоръчва за всички възрасти
26 Юли 2012, Четвъртък


Освен по нашите земи, то е било познато също в Древна Гърция, Сирия и Египет

Автор: проф. Христо Мермерски

По своите хранителни и лечебни качества гроздето и гроздовият сок по нищо не отстъпват на останалите плодове. Като културно растение лозата е била известна 5000 години пр. н. е. в Древна Сирия, Египет и Месопотамия. По-късно, в Древна Гърция, лозарството не само било развито, но още тогава се е знаело за ценните хранителни и лечебни качества на плода, неговия сок и виното.

И това не е случайно. Натрупаните нови данни показват, че гроздето и неговият сок са едни от най-ценните храни и лекарства, при това за всички възрастови категории и особено при децата, старите хора и тези, прекарали наскоро тежки операции.

Химичният състав на гроздовите зърна е сложен и е различен в зависимост от сорта, степента на зрялост, климатичните и почвените условия и начина на отглеждане на лозите. Главна съставна част от него е водата, която съставлява от 71 до 87%. В нея са разтворени всички органични и неорганични вещества.
Най-важните органични вещества, съдържащи се в гроздето, са захарите – глюкоза и фруктоза. В неузрял вид преобладава глюкозата, но с узряването на плода се увеличава фруктозата, като при пълното узряване съотношението помежду им е 1:1.

На второ място по значение са органичните киселини и техните соли. В гроздето се срещат винена, ябълкова и лимонена киселина. В състава му влизат още – и в свободно, и в свързано състояние – калиеви и калциеви соли. Количеството на киселината в зърната се колебае силно, пак в зависимост от зрелостта и вида им.

Най-добрите сортове, от които се получава качествен гроздов сок, са онези, в които количеството на захарите превишава съдържанието на киселините повече от 24 пъти, а относителното тегло на гроздовия сок е не по-малко от 1,065.
Както всички останали плодове, и този съдържа витамини – А, В1, В2 и С. Те са концентрирани повече в ципата и по-малко в месото на зърната му.

Белтъчините и мазнините в него са малко количество и нямат голямо диетично значение.
Целулозата влиза в състава на клетъчните стени. Главно в ципите пък е наличието на пектиновите вещества, макар и в малки количества. Точно това вещество в сока обуславя мекостта на вкуса.

Гроздето съдържа още багрилни, дъбилни и ароматични вещества, както и ферментите инвертаза, протеаза, пектиназа и липаза. Те оказват важно влияние при храносмилането.
Сложният му химичен състав има положителен ефект върху физиологичните и възстановителните процеси в човешкия организъм. Лозата има много голям коефициент на използване на слънчевата енергия, благодарение на което натрупва и превръща в потенциална енергия ценните за човешкия организъм въглехидрати – глюкоза и фруктоза, които имат и хранително, и лечебно значение за организма.

Сортовете грозде се делят на две основни групи – десертни, които се консумират в свежо състояние, и винени, които се използват за производство на вино.
В зависимост от своята структура пък десертните се делят на три основни групи.
Към първата, за която са характерни нежната обвивка и сочност, се причисляват например Перл, Дьо Ксаба, Шасла доре, Памид и Мискет.

Към втората група – по-месестите сортове – спадат Болгар, Чауш и Димят.
Ароматните видове пък са Червен мискет, Хамбургски мискет и Перла дьо Ксоба.

Изследвания на редица учени са установили, че няма система от човешки организъм, върху която този плод да не оказва благотворно влияние. Така например е препоръчително той да се консумира при белодробни заболявания, при проблеми със сърдечно-съдовата система, отделителната система, нефрит, неврози, както и при някои проблеми с храносмилателната система.

Има болести обаче, при които хапването му може да влоши още повече състоянието на организма. Такова заболяване е например диабетът. Неблагоприятно е влиянието му и при някои видове язви (на стомаха, на дванадесетопръстника, в устната кухина), а също и при туберкулоза и тежка декомпенсация на сърцето.




В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки