Страдам от гастрит и спастичен колит. Вече съм на възраст и нямам желание да прекалявам с хапчетата, които ми предписват лекарите.
И без това от тях няма особен ефект. Надявам се, че поне природната медицина може да предложи по-ефикасно лечение.
Веска Атанасова (73 г.), Нова Загора
Гастритът бива остър, свръхостър и хроничен. Острият гастрит се причинява най-често от силно дразнещи стомашната лигавица люти, солени и кисели храни, като например лют пипер, черен пипер, горчица и др. Друга причина е консумацията на голямо количество твърда и трудносмилаема храна, както и преяждането.
При спазване на диета и след употребата на посочените по-долу рецепти острият гастрит отшумява до 3 дни.
Хроничният гастрит е заболяване, което най-често се среща в по-късна възраст, главно при мъжете.
Рецепта 1: В 150 мл ракия се поставят 100 г настъргани чеснови скилидки и се оставят да киснат 14 дни, след което течността се прецежда. В половин чаша топло мляко се слагат 25 капки от настойката. Пие се 4 пъти дневно преди хранене. Лечебният курс трае от 3 до 6 месеца.
Рецепта 2: Смесват се равни части цветчета от червена роза и от праскова. Приготвя се сироп от тях и всяка вече преди лягане от него се пият по 2 супени лъжици за възрастни и по 2 чаени лъжички за деца.
Рецепта 3 (за отстраняване на паренето в стомаха): Настъргва се 1 картоф, заедно с кората. Сокът му се изстисква и към него се добавя 3 пъти повече количество гореща вода.
Това количество се изпива сутрин на гладно. Това се повтаря също и на обяд преди хранене, както и вечер преди лягане. Сокът се приготвя непосредствени преди приемането му и се изпива веднага, след като е изцеден.
Към това лечение може да се добави и по 1 чаена лъжица въглен от липово дърво, размит в топла вода.
Рецепта 4: 1 кг картофи, 100 г извара, 20 г масло, магданоз и сол. Картофите се изчистват и се сваряват. Нарязват се на 4 части и се покриват с извара. Отгоре се слага масло и се поръсва магданоз. Поднася се с прясно или кисело мляко.
Рецепта 5: Пие се сок от алое по 2 чаени лъжички 3 пъти на ден 30 минути преди хранене. Курсът на лечение е 1-2 месеца.
Рецепта 6: По една равна част плодове от резене, корен от лечебна ружа, коренище от пирей и корен от сладник се смилат и разбъркват добре. 1 чаена лъжица от сместа се залива с 1 чаена чаша вода. Вари се 10 минути. Съдът се увива и билките се оставят да киснат 3 часа. Отварата се прецежда и от нея се пие по 1 чаена чаша преди лягане.
Рецепта 7: Смесват се по 60 г корени от черен оман и стръкове синя жлъчка, по 40 г мащерка, семена копър и анасон и 20 г ленено семе. 2 супени лъжици от сместа се варят 5 минути на тих огън в 500 мл вряща вода. След като се свали от огъня, течността се оставя да кисне още 1 час и се прецежда. От нея се пие по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди хранене.
Препоръка: При това заболяване лекарите препоръчват поне 2 дни в седмицата (най-добре есента) да се изкарват на ябълкова диета. За целта рано сутринта (преди да започне диетата) се изпива по 1 чаена чаша топла вода, подсладена с мед, и след това в продължение на 5 часа не трябва да се яде нищо.
След това се обелват 2-3 зелени ябълки и се настъргват с пластмасово (а не с метално) ренде. Оставят се да престоят 5 часа. За вечеря се сервират мюсли, запарени в гореща вода (оставят се да престоят в захлупен с капак съд около 10-15 минути), към които е добавена 1 лъжица зехтин.
Ако в дните на ябълкова диета се наблюдава появата на главоболие или пък резки колебания в кръвното налягане, то е добре те да се прекарат вкъщи, като повечето време човек трябва да е полегнал.