В умерени количества то лекува, подобрява мозъчната дейност и забавя стареенето
Автор: проф. Христо Мермерски
Според археолозите виното се е появило 9000 г. преди нашата ера. В Стария континент обаче тайната на винопроизводството е открита чак през 1500-1600 година. Днес ние пием съвършено друго вино от това, което са консумирали в средновековна Европа. През 1853 г. едно твърде сериозно заболяване по лозята унищожава завинаги много от древните сортове.
Пък и качеството на гроздето се влияе от почвения тип, от температурата, от слънчевото греене и валежите, така че дори суровината да е от един и същ сорт, произведеното на различни места вино ще бъде различно и по вкус.
Още в древни времена е било установено, че виното има лечебни качества и при умерено пиене може да ни предпази или да ни излекува от редица заболявания. Това потвърждават и изследванията на германския учен проф. д-р Крайскет от Университета в Майнц, който е резюмирал всичко, което днес е вече доказано от съвременната наука по този въпрос.
Божествената напитка съдържа над 800 вещества, които са изключително полезни за човешкия организъм. Възбудените от тях дразнения влияят върху центровете на мозъка, които управляват настроението, доброто здраве, импулсите и отделянето на слюнчени и стомашни сокове.
Още преди много години Луи Пастьор е доказал, че полученото от чист гроздов сок вино е най-полезната и хигиенична напитка, която с голямото и разнообразно съдържание на хранителни и диетични вещества оказва благоприятно въздействие на човешкия организъм. Особено с витамините С, В1 и В2 и радиоактивните вещества, които се съдържат в него.
Подобно на гроздето, във виното също се откриват големи количества елагова киселина. Тя обезврежда карцерогените и защитава от рак. Флавоноидите, на които то е много богато, пък пропъждат свободните радикали и също пазят клетките от увреждания и образуване на тумори.
Трябва да се знае, че в малки количества този еликсир подобрява храносмилането. Той притежава и антисептично действие. Туберкулозните и тифусните вируси загиват в него само за 15 мин. Съдържащите се във виното множество хранителни и лечебни вещества оказват благотворно влияние на централната нервна система. Това се обуславя най-вече от съдържащия се в него алкохол.
Етанолът действа като успокояващо и сънотворно средство, когато е в малки количества. Научните проучвания са доказали, че умерената консумация на това питие, получено от хубаво грозде, е в границите до 200 г дневно за жените и до 300 за мъжете. Такова изследване е проведено върху 4000 души над 65-годишна възраст в продължение на 12 години.
Чаша-две вино на ден действат укрепващо върху сърцето, забавят стареенето на мозъка и запазват по-дълго време бодростта на духа, отколкото при хора, въздържали се да пият от него.
Доктор Бартлей от Университета в Милано открива при лабораторни опити с животни, че действието на ресвератрола, който се съдържа във виното, засилва 7 пъти ензимите, които стимулират възстановяването на нервните клетки на мозъка и че тези, които пият умерени количества от него всеки ден, усилват паметта си. Посочените дотук диетични и лечебни качества на този природен еликсир важат само за здрави и чисти видове, получени от ферментирал чист гроздов сок и консумирани в препоръчителните количества. Не бива да се допуска злоупотреба с него, тъй като тогава от полезно, то се превръща във вредно.