Ценното й съдържане се запазва, ако веднага бъде изсушена
Автор: проф. Христо Мермерски
Шипката е храст, достигащ 2-3 метра. Разпространена е в Европа, Югозападна Азия, Северна Африка. Пренесена е от Северна Америка и Средна Азия. Още първобитните хора са я смятали за символ на жизненост, красота, мир, а древните римляни – за признак на чистотата на убежденията и вярност към дълга. Шипката е родоначалник на култивираната роза, от която са създадени 1000 сорта.
Плодовете й се използват като лечебно и хранително средство. Берат се няколко дни преди пълното им узряване през септември-октомври. Сушат се на слънце или в сушилня (80-100 градуса по Целзий) при често разбъркване, за да се запази естественият им червен или оранжев цвят.
Установено е, че витаминното съдържание на шипката се запазва, ако плодовете й веднага се подложат на бързо сушене при температура от 100 градуса за един час и след това се доизсушат на нормална стайна температура.
Плодът съдържа дъбилни вещества, захари, пектин, фитонциди, лимонена и ябълкова киселина, както и минералите калий, калций, магнезий. От микроелементите най-голямо е съдържанието на силицият.
Шипковият плод е истински „поливитаминен концентрат“ – в природата не съществува друг естествен продукт от овощията, който да е така богат на различни витамини – С, В1, В2, К, А (каротин), РР, Р. По съдържание на витамин С (500-2500 мг), витамин В1 и В2 тя се нарежда на първо място, а по количествата каротин – на второ.
От захарите в нея се срещат фруктоза, глюкоза, захароза. Богат е също така и съставът й на скорбяла, белтъчини, дъбилни и пектинови вещества, азотни вещества, енергични масла и т. н.
Лечебните свойства на шипката са разнообразни. Тя действа запичащо и кръвосъсирващо, понижава съдържанието на холестерин в кръвта, а наличието на витамин Р в нея намалява чупливостта на капилярите. Народната медицина я препоръчва при коклюш, диабет, трудно уриниране, умора, дизентерия, червен вятър. В храненето плодовете се използват за приготвяне на ароматен чай, мармалад и вино.
Още Хипократ я е използвал като противовъзпалително средство. По-късно е била прилагана и за лечение на рани при ухапване от куче, затова я наричали кучешка роза.
Според английския учен Полинг, лечебният ефект на шипката се дължи на големите количества на витамин С, за които вече споменахме, и това я прави незаменим помощник в борбата ни с простудните заболявания, нервно-психическата умора и др.
Това се дължи на антиоксидантните свойства на витамина, които пречат на стареенето, на атеросклерозата, на инсултите и инфарктите... Днес научните лаборатории откриват и други антиоксиданти в плода от бодливия храст, действащи в това направление – каротиноиди, витамин Е, флавоноиди и др.
Шипката с успех се прилага при лечение на сърдечни заболявания, бъбречни и жлъчни смущения, стомашно-чревни и гинекологични проблеми, при хиповитаминози, като отлично се повлияват от терапията с нея чернодробните заболявания, дори цирозите. Има данни, че приложението й предотвратява развитието на злокачествени тумори.
Как да се лекуваме с шипка
Против язвен колит: 100 г плод от шипка се заливат с 1 литър слънчогледово олио. Оставя се да престои 14 дни на топло и тъмно място, като съдът периодично се разклаща. След това течността се прецежда. Взима се по 1 супена лъжица 3 пъти на ден 30 мин. преди ядене.
За прочистване на черния дроб: От вечерта сварете в ½ л вода 3 супени лъжици смлени шипкови плодове, поставете сместа в термос и оставете да престои през нощта. На сутринта налейте настойката в чаша, в която предварително сте поставили 3 супени лъжици слабително средство, и изпийте всичко наведнъж. След около 20 мин. изпийте и останалата в термоса смес (без слабително). Закусете след 45 мин., като е желателно закуската да се състои от орехи, сочни плодове или зеленчукова салата. Изпийте и чаша чай от листата на малина, боровинка и шипка. Може да си позволите и филийка сух хляб.
Тази процедура трябва да се повтори 6 пъти през 2 дни (например петък, понеделник, четвъртък, неделя, сряда, събота). След това е полезно да правите такова прочистване веднъж в седмицата.
Против кръвотечение: Взимат се по 1 сушена лъжица шипки, касис, малини и мед и се заливат с 1 и ½ чаени чаши вряла вода. Запарката се оставя да престои 15 мин. И се прецежда. Пие се 3 пъти на ден по ½ чаена чаша преди ядене.