Сушата - двете страни на медала


Сушата - двете страни на медала
Слънчогледът посърна и обърна гръб на слънцето с празните си сбръчкани пити
13 Август 2012, Понеделник


Докато туристите се радват на слънчевото време по морето, горещината мори реколтата по полето

Автор: Диана Славчева

Това лято туристите уцелиха шестица от тотото. Толкова много слънце, жега и безоблачни дни родното Черноморие не помни. Време само за събиране на тен по плажа...
Но медалът, както винаги, има две страни. Откъм другата – тази, дето не е на отпуските, а на работата по полето в сбиране на урожая – тазгодишните слънчеви лъчи докараха само неприятности. Без пламъци, пушеци и огнени езици до небесата все пак те успяха буквално да опожарят реколтата, родена от иначе щедрата ни и плодородна земя.

Една след друга ни връхлитат новините за провалени заради сушите насаждения. Тези дни бе съобщено например, че се очаква много слаба тютюнева реколта, която най-вероятно ще бъде с 1/3 по-малко от миналогодишната. А в Североизточна България дори са „умъртвени“ нацяло посевите от сорта „Каба кулак“. Резултатът е ясен – добивите ще са ниски и респективно, изкупните цени ще са по-високи.

Калпава ще е и картофената реколта. Производителите им ще останат с празни чували. Дори и там, където няма проблеми с поливането, на водоизточниците вече им прозира дъното и стопаните масово поливат само личните си градинки, колкото да изкарат малко домати и краставици за салата. Пък и за лютеницата, естествено...

И не стига, че хамбарите и мазетата ще останат празни, ами ще видим зор и с давенето на мъката, тъй като продължителната суша е „изпила“ и соковете на гроздето, та не се знае с колко ще останат по-празни буретата тази година. Прогнозите са за 30 % по-слаба реколта. Отсега упорито се говори колко чувствително ще скочи и цената на виното наесен.

И дори няма да ни стопли сърцата успокоението, че поне в този огън и жупел, който си е подхванал от всички страни, сварихме да ожънем зърното. Което пък тази година на места бе напълнило до пръсване класовете. В агростанция Карнобат например отчетоха 600 кг от декар, в житницата на Добруджа – над 500 кг/дка. Докато в Пловдивско и около Твърдица добивът едвам надхвърля 200 кила от един декар. Но пак си е берекет. При това зърното тази година е с отлично качество. Ама и то – скъпо.

Остава ни да се молим за дъжд – дано само туристите покрай морето да не ни чуят – та покрай напояването на пресъхналата българска земя и съвземането на де що е останало по полето като по-късна реколта, да се поохладят малко и мераците на цените, които в това олимпийско лято са решили да поставят световни рекорди на българския пазар.



В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки