Тунис
Около 2 000 противници на правителството на Тунис,
доминирано от ислямистите, дефилираха в Сиди Бузид
Участието в стачката бе голямо. Според журналист на АФП, единствено месарите са работили, за да позволят на жителите да се запасят за нощта на съдбата, през която по време на Рамазана се чества откриването на Корана пред пророка Мохамед.
"В общата стачка имаше над 90% участие", изрази задоволството си Али Кахули, говорител на Фронт 17 декември, един от организаторите на протеста.
Обща демонстрация – обединяваща опозицията, синдикатите и представители на работодателите и на гражданското общество – събра около 2000 души, които дефилираха по посока на съдебната палата на Сиди Бузид, след което се разпръснаха спокойно.
"Народът иска падането на режима", скандираха демонстрантите, които настояват за освобождаването на около 40 арестувани в района от края на юли по време на протестите срещу социалните трудности и спиранията на водата и електричеството.
Правителството се сблъсква с вълна от нарастваща съпротива на няколко фронта, като опозицията и гражданското общество разобличават тенденцията към авторитаризъм и опита за организиране на пълзяща ислямизация на обществото.
Социалното напрежение нараства и заради бедността, безработицата и прекъсванията на водоснабдяването и електроснабдяването в разгара на Рамазана.
В понеделник вечерта в Тунис се състоя най-голямата мобилизация на противници на режима от месеци насам, когато хиляди демонстрираха за защитата на правата на жените, които са заплашени от ислямистите, според опозицията.
Сиди Бузид се намира в особено беден и маргинализиран район по време на режима на сваления президент Зин ел Абидин Бен Али. Положението там изобщо не се е подобрило след революцията от 2011 г.
Градът има символично значение като люлка на революцията, начало на която даде смъртта на 17 декември 2010 г. на Мохамед Буазизи, амбулантен търговец, който се самозапали в знак на протест, след като полицията конфискува стоката му.
Мизерията и безработицата са главните причини за въстанието срещу сваления режим на Зин ел Абидин Бен Али.
Сирия Сунитско мнозинство в Сирия е обект на много по-сурови репресии в сравнение с либийците при Кадафи, казва Хусам Наджар
Ветерани от гражданската война в Либия са се присъединили към бунтовниците в Сирия, съобщи „Ройтерс”. Добре известно е какви са тия „ветерани” от „Ал Кайда”, които сега се пренесоха в Сирия. В интервю за агенцията Хусам Наджар, либиец, който живее в Дъблин и е участвал в бунта срещу Муамар Кадафи в Либия, заяви, че той и негови сънародници са пристигнали в Сирия, за да помогнат в обучението и организацията на въоръжената сирийска съпротива.
Самият Наджар е обучен снайперист. Той участвал в щурма срещу резиденцията на Кадафи под командването на влиятелния командир на една от либийските милиции Махди ал Харати. Сега Харати командва в Сирия екип, съставен от сирийци и чужденци, в това число 20 либийци, към който се присъединил и Наджар.
Той изразил изненада от лошата подготовка и пълната дезорганизираност на сирийските бунтовници.
Според него сирийското сунитско мнозинство в Сирия е обект на много по-сурови репресии в сравнение с либийците при Кадафи.
"Бях шокиран. Нищо не може да ви подготви за онова, което ще видите там. Сунитите в Сирия - възгледите им, съдбата им - всичко това е било бавно разрушавано от режима".
Той разказва, че бунтовниците в Сирия получават оръжие от Ирак, което често пъти е в отчайващо състояние.
"За щастие ние знаем как да ремонтираме оръжие и как да го поддържаме". Наджар твърди, че за няколкото месеца, които прекарал в Сирия, бунтовниците са станали пет пъти по-силни. В последно време те получили тежки картечници и снайперистки карабини.
"За разлика от Либия, където ние разчитахме на наложената от НАТО зона, забранена за полети, в Сирия бунтовниците никога не биха могли да се измъкнат от обхвата на сирийските ВВС", подчертал Наджар. "Те имат още един много сериозен проблем - липсата на единство между тях".
"Като цяло нещата в Сирия не се свеждат само до свалянето на Башар ал Асад.
Тук проблемът е, че сунитите искат да си върнат държавата и да прогонят малцинството (шиитите алауити – бел. ред), които са ги потискали от поколения", подчертава Хусам Наджар в интервюто си за „Ройтерс”.
От цялото интервю става ясно, че изобщо не става дума за социални проблеми на сирийците, както беше и в Либия, а за конфесионална намеса на Саудитска Арабия и Катар, което налива вода в мелницата на американската доктрина за контролиран хаос в арабската дъга.