Най-добрата ми приятелка преживява един от най-тежките периоди в живота си. След дългогодишен брак и много унижения се развежда.
Изпаднала е в някаква дупка и само хапчета за успокоение й помагат да спре да плаче и да се върне в реалността. Това продължи твърде дълго и аз искам да й помогна. Моля за някакви препоръки на народната медицина за депресии.
Рая Костова, Враца
Депресията се характеризира с тъга, нерешително поведение, апатичност, потиснатост. Друга нейна характерна особеност е не само унинието и отпадналостта, но и пониженият мускулен тонус.
Депресираната личност се оплаква от неспособност да се концентрира. Липсва желание за работа, налице е чувство за вина, загуба на интерес към обществения живот.
Със задълбочаването на депресията се наблюдават безсъние и липса на апетит. По принцип, това се лекува с билки. Жълтият кантарион, например, помага при симптоми на потиснатост и лошо самочувствие и подобрява съня.
Последните медицински изследвания на мозъка показват, че депресията възниква само тогава, когато е понижена активността на лявата челна зона на мозъчната кора.
Това, че децата много рядко страдат от депресивни състояния, е разбираемо. При тях работи много активно лявото полукълбо на мозъка, тъй като те учат активно, опознават света и своето място в него. Още щом човек престане да се учудва на света, той губи желание да научи нещо ново и депресията неусетно се прокрадва към него.
В наше време, когато телевизорът запълва цялото ни свободно време, работата на лявото полукълбо чувствително намалява. В резултат на това идват и вълните от депресивни състояния, „затягащи“ мозъка.
Мисленето и вземането на решения могат да се избегнат депресията. Физическите упражнения, най-малко по 30 мин. дневно и 3 пъти седмично, също помагат за преодоляването на този проблем. Освен рецептите с билки, има и няколко съвета, които помагат в подобни ситуации.
Събуждайте се не с бръмчащ будилник, а под звуците на приятна музика, после пийте не много сладък чай и закусете с банани и шоколад. И в това време не гледайте новини, а слушайте музика.
По пътя за работа пък мислете само за това, че днес ще ви се случи нещо хубаво. След работно време търсете занимания с повече адреналин – забавления, спорт и т. н. И най-важното – забравете за антидепресантите.
Рецепта 1: В 1 чаена чаша с вода се сипват 20-25 капки тинктура от жълт кантарион. Пие се по 3 пъти на ден.
Рецепта 2: Прави се билкова смес от изтравниче – 4 части, 3 части дяволска уста и 1 част валериана и се запарва в 1 л вода. Приемат се по 4-5 глътки на всеки час през целия ден. Чаят се прилага ефикасно и при безсъние.
Рецепта 3: Смесват се по 50 г листа от маточина и мента, плод от анасон, копър и стръкове жълт кантарион. 2 супени лъжици от сместа се заливат с 500 мл вряла вода, ври 10 мин. на тих огън и се прецежда. Пие се по 100 мл 4 пъти дневно преди хранене.
Рецепта 4: По 650 г стръкове комунига и цвят от глог се разбъркват с по 25 г листа от мента и стръкове риган и 30 г корени от дилянка (валериана). 2 супени лъжици от тази смес се заливат с 400 мл вряща вода. Оставя се да ври 5 мин. на тих огън и се прецежда. Пие се по 100 мл 3 пъти на ден преди хранене.
Рецепта 5: 1 супена лъжица лавандула се залива с 400 мл кипяща вода. Оставя се да кисне 2 часа, прецежда се и се пие по 1 кафяна чаша 3 пъти дневно.
Рецепта 6: 1 супена лъжица босилек се залива с 500 г вряща вода, кисне 2 часа. Течността се прецежда и се пие по 1 кафяна чаша 3 пъти дневно.
Рецепта 7: По 1 чаена лъжица липов цвят и валериана се заливат с 500 мл кипяща вода, кисне 2 часа, пие се по 1 ракиена чаша 3 пъти дневно преди хранене.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти