Ние, българите, консумираме магданоз главно като добавка към различни видове зеленчукови салати, таратор и при различни ястия.
Автор: проф. Христо Мермерски
Малцина от нас обаче знаят, че това е една от най-полезните подправки.
Той действа диуретично и апетитовъзбуждащо. Освен това облекчава уринирането, особено при възрастни хора с хипертрофия на простатата. Засилва стомашната секреция и чревната перисталтика, изгонва газовете.
Прилага се при пясък в бъбреците, възпаление на простата с или без хипертрофия.
Използва се и при възпаление на бъбречното легенче, лениви черва, липса на апетит, смущения при менструация, слабост на маточната мускулатура, газове в червата.
Външно той се употребява при петна и обриви по кожата.
Явява се и като противовъзпалително средство при заболяване на черния дроб, на жлъчния мехур, бъбреците и сърцето.
Някои учени сочат сока на магданоза като много добро средство, влияещо върху процесите на окисляване в организма и за поддържане на нормалните функции на бъбреците и щитовидната жлеза.
Освен това магданозът влияе много добре върху кръвоносните съдове и особено на капилярите. Това многостранно негово действие се обяснява с богатото му съдържание на полезни вещества.
Няма никакво съмнение, че магданозът е едно изключително растение, което ежедневно трябва да присъства в храната ни. Той е отлично средство и за регулиране на кръвната захар.
Подправката се отглежда като градинско растение. Използват се листата, стеблата, семената и корените както в кулинарията, така и в народната медицина. Защитава от свободните радикали. Със своите 33 мг витамин С и 7 мг бета-каротин, една лъжица магданоз може да допринесе за предпазване от вредите от окисляването – ракови заболявания, атеросклероза, очно перде. Храносмилането стимулира чрез ароматните си вещества, които съдържа. Диуретичното му действие пък се обяснява със съдържанието на флавоноида апиин.
Понижава кръвното налягане благодарение на високото си съдържание на калий.
Чрез съставката си апиол магданозът стумулира дейността на маточната мускулатура. Бременните жени обаче трябва да бъдат предпазливи при употребата на магданоза именно заради това активно вещество. Силно лечебно действие той има и по отношение на диабета.
А по съдържание на витамин С превъзхожда всички плодове и зеленчуци. В 100 г зелени листа се съдържат двудневни норми от витамин С (около 150 мг). Това е 10 пъти повече, отколкото в листата на зелената салата и близо 4 пъти повече, отколкото в лимоните. По съдържание на каротин магданозът не отстъпва на морковите - 100 г листа съдържат също двудневната норма каротин за един човек (8 мг).
В така ценната подправка има още витамин В1, В2, К, РР, фолиева киселина, а също и солите на калия, магнезия, желязото, ферментни вещества и др.
В 100 г магданоз се съдържат 340 мг калий, което го прави незаменимо лекарство при нарушение в сърдечно-съдовата система, на пикочната система и при диабет, при който нуждата от калий е завишена. В много страни вече са създадени нови сортове магданоз със завишено съдържание на калий.
В крехките му стръкове природата щедро е изсипала много витамини – група В, витамин С, каротин, фолиева киселина, витамин Е. Богат е на минерални соли: калиеви, калциеви, магнезиеви, фосфорни и др. От микроелементите най-голямо е съдържанието на желязо, сяра и др. Етеричните масла също са в големи количества. Някои от тях не са съвсем безвредни, могат да подразнят бъбречната тъкан и черния дроб.
Сок от магданоз и лечебните му свойства
Суровият сок от магданоза е необходим за кислородния обмен и за поддържане в нормално състояние на функциите на надбъбречните жлези и щитовидната жлеза. Елементите, съдържащи се в него, са в такова състояние, че способстват за укрепване на кръвоносните съдове, особено на капилярите и артериите.
Той е отлично средство при заболявания на полово-отделителната система и много голяма помощ оказва при камъни в бъбреците и пикочния мехур, при нефрит и когато има албумин в урината и болки в бъбреците. Успешно се прилага при воднянка и е ефикасен при всички заболявания на очите и зрителния нерв. Нарушения на роговицата, катаракта, конюнктивит, офталмия във всичките й стадии или вялост на зениците ефективно се лекуват с пиене на суров сок от магданоз, смесен с морковен сок, със сока на целината и цикорията.