Понастоящем Русия се управлява от "политбюро", в което ролята на арбитър и посредник играе президентът Владимир Путин.
Това пише в доклад на руската консултантска компания "Минченко консълтинг", публикуван във в. "Комерсант"..
Според доклада, основаващ се на анкета сред над 60 представители на политическия и бизнес елит, осемчленното "политбюро" никога не се събира на заседания, а всички спорове в него се решават от Путин.
По думите на президента на консултантската фирма Евгений Минченко системата е изградена така, че "всички да влизат в клинч, а после върховният арбитър да приема решенията".
Според авторите на доклада в ръководния орган влизат Игор Сечин, Сергей Чемезов, Генадий Тимченко, Юрий Ковалчук, Сергей Собянин, Сергей Иванов, Вячеслав Володин и Дмитрий Медведев.
Ръководителят на президентската администрация Сергей Иванов отговаря за вътрешноелитния баланс в Кремъл.
Заместникът му Вячеслав Володин е смятан за "новак" в „политбюрото”, но бързо гради авторитет заради влиянието си в някои региони и в партията "Единна Русия", установява докладът.
Вицепремиерът Игор Сечин иска да стане водещ играч в енергийния сектор, но запазва влиянието си и върху силовите структури.
Негови противници са олигарсите Генадий Тимченко и Юрий Ковалчук, чийто съюз представлява алтернатива на влиянието на Сечин в енергетиката.
Авторите на изследването твърдят още, че настоящият премиер Дмитрий Медведев, вследствие на своята "апаратна позиция" неизбежно става "притегателен център за конкуриращите се бизнес групи".
Негови съюзници са генералният прокурор Юрий Чайка и вицепремиерите Владислав Сурков и Игор Шувалов.
Сергей Чемезов е наречен в доклада основен играч в областта на военнопромишления комплекс, а Сергей Собянин - "лидер на номенклатурна група" от губернатори в района на Урал.
Според консултантската компания на Евгений Минченко други двайсетина души са "кандидат-членове" на въпросното „политбюро”, като те са разделени на пет блока, наречени условно силов, политически, бизнес, технически и регионален.