За да се използват като компрес, сините сливи трябва предварително да се накиснат във вода
30 Август 2012, Четвъртък
Как да облекчим болките при фисура на дебелото черво
С помощта на народната медицина бившата акушерка от Ловеч Динка Къчевска, която днес е на 73 г., е помогнала не само на себе си и своето семейство, но и на много свои познати и приятели.
Най-голям здравен проблем на жената е създавала фисурата на дебелото й черво. В този така дълъг период от живота си, през който изпитва непоносими страдания от нея, Динка пробва много рецепти, но така и не успява да намери своята. Тази, която завинаги да я извади от кошмара, който денонощно я съпътства.
„Мъченията“, както тя сама определя здравословните си неволи, свършват едва когато специалистите отстраняват фисурата оперативно. След операцията обаче, а и преди това, когато на моменти болките са нетърпими, Динка се научава ефективно, безопасно и евтино да ги облекчава. Това става с бани на болното място с отвара от смрадлика (тетра), както и с много блед разтвор на калиев перманганат.
По думите й много ефикасен болкоуспокоителен ефект има и мехлем от свинска мас и невен, който може да се приготви в домашни условия. За неговото получаване накълцаният наситно невен – цялото стъбло с листата и цветовете, се запържва в несолена свинска мас на тих огън. Течността се прецежда през марля, тензух или друга лека памучна материя и към нея се прибавя малко мед. С мехлема се маже внимателно болното място, което предварително е промито с някоя билкова отвара. Мазилото помага ефикасно и при хемороиди.
За да се избавим от тях, ловчанлийката препоръчва и една друга рецепта. Смесват се 60 г несолена свинска мас и 60 г камфор. Съставките се объркват добре и се правят на мехлем, с който периодично се маже болезненият участък.
Динка споделя и начина си, по който се справя с така често срещаните и неприятни киселини. Преварява се 1 л вода. След като изстине, в нея се слагат 30 г суха черничева гъба (расте по стеблата на черниците и се суши). Оставя се да кисне 24 часа.
След това се прецежда и се пие всяка сутрин на гладно по 1 кафена чашка. Останалото количество се съхранява на тъмно и хладно място или в хладилник. Процедурата се повтаря в течение на 14-15 дни, като през това време не се употребява алкохол.
Синузит пък тази почитателка на народната медицина лекува така: вечерта накисва 10 сушени сливи във вода. На следващия ден вари 1 шепа ориз на бавен огън. Бърка го често, за да се разкашка и да се получи хомогенна каша.
Когато сливите набъбнат и станат сочни, се отделят костилките им и месото се намачква във вече сварения и свален от котлона ориз. Всичко се разбърква добре, докато се получи еднородна смес. Полученото пюре се слага в платнени торбички или между пластове двойна марля, като сместа трябва да бъде топла до търпимост. Правят се общо 3 компреса – един на челото и два на носа. След това болният ляга по гръб, докато те поизстинат. След това сместа се нагрява отново и процедурата се повтаря. И така 3-4 пъти.
Съветът на леля Динка е това лечение да не се провежда сутрин, а привечер, за да не се излиза после навън. Целта на тези компреси е да се загрее болната част. Така започват да излизат всички секрети, синусите се освобождават и се диша спокойно. Лечението ни помага да забравим хроничните синузити и особено ако заболяването е в начална форма – подобрението настъпва още по-бързо.
Друга много ефикасна рецепта за облекчаването на синузита е с използването на морска сол. За целта шепа от лечебните кристали се загряват в емайлирана тавичка или чинийка. След това солта се изсипва в платнена торбичка и се слага на челото и върху синусите. Ако кожата е чувствителна, е хубаво предварително тези места да се намажат с някаква мазнина – олио, крем и пр.