Запечен лук със захар облекчава страданията от заболяванията на жлъчния мехур
30 Август 2012, Четвъртък
Страдам от жлъчнокаменна болест. Болките са ужасни. Когато спазвам диета, спазмите са по-нарядко, но ефектът е за кратко.
Ще съм благодарна, ако ми предложите ефикасно лечение с помощта на природната медицина.
Деница Фурнаджиева, Трявна
Заболяването се характеризира с образуване на камъни в жлъчния мехур, по-рядко в жлъчните канали. Според състава си те могат да бъдат еднородни (холестеринови, пигментни, белтъчни) и смесени. Броят на камъните, тяхната големина и форма варират в твърде широки граници.
Жлъчнокаменната болест се обуславя от много съпътстващи възпалителни изменения на жлъчния мехур (холецистит) и на жлъчните канали (холангит), а също и от придвижването на камъните по жлъчните пътища, което предизвиква колики и пожълтяване. Основен признак са острите болки в дясното подребрие, които се усещат чак до лопатката на гърба. Това е т. нар. „пясъчка колика“. Често тя е съпроводена от пристъпи на повръщане, треска, висока температура, при опипване черният дроб е болезнен. Пристъпът може да продължи от няколко часа до няколко дни. След това в изпражненията на болния могат да се открият камъни.
Болестта протича в три форми – латентна, диспептична и жлъчна или чернодробна колика.
Латентната протича безсимптомно.
Диспептичната форма се характеризира с тъпи болки в дясното подребрие, подуване на корема. Болните не понасят тлъсти храни – сланина, пържени яйца и др. Може да се появи главоболие (с характер на мигрена) и безсъние.
Най-честата проява на болестта е жлъчната или чернодробна колика. При нея болките най-често започват след прием на тлъсти храни, пържени яйца, алкохол или студени напитки. Болката е силна, има режещ характер и е коликообразна. Разпространява се към дясната раменна става, плешката и кръста. Пристъпът трае 6-7 часа и се съпровожда с болки и тежест в целия корем, гадене, повръщане, отделяне на голямо количество урина с ниско относително тегло.
Протичането на жлъчнокаменната болест е хронично, като понякога могат да се получат усложнения: запушване на жлъчния проход, възпаление на жлъчния мехур, дори развитие на холестатична билиарна цироза.
Препоръките към страдащите от жлъчнокаменна болест е да изключат от менюто си тлъстото месо, алкохола, лютите и солените храни и да преминат на млечно-растителна диета. Храната трябва да се приема често и на малки порции. Хубаво е да се осигури известно физическо натоварване: полезно е движението под формата на разходка, гимнастиката и особено упражнения за мускулите на коремната преса. Добре е да се правят и горещи вани.
Рецепта 1: Няколко глави червено цвекло се почистват, обелват и нарязват на парчета. Варят се, докато отварата се сгъсти. Пие се ½ чаена чаша 3 пъти дневно преди хранене.
Рецепта 2: Настъргва се ряпа. Изцежда се сокът и се добавя мед в съотношение 1:1. Приема се по 1/3 чаша дневно като профилактика срещу образуването на камъни в жлъчните канали.
Рецепта 3: Разбиват се 1 белтък и 1 супена лъжица мед в чаена чаша. След това чашата се изпълва догоре с прясно мляко. Това количество се изпива наведнъж 1, 5 часа преди хранене при застойни явления в жлъчния мехур. Процедурата се прави само 10 дни.
Рецепта 4: Смесват се 500 г нарязан кромид лук с 1 чаена чаша кристална захар. Слага се във фурната и се стопява, докато пожълтее. Приема се по 1-2 супени лъжици сутрин на гладно и преди сън при заболявания на жлъчния мехур. Лечението продължава няколко месеца.
Прилагането на рецептите не изключва консултация с медицински специалисти