Пак нов закон – данък „нива“


02 Септември 2012, Неделя


В края на месец юни т. г. Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) предложи от 2013 г.



земеделските земи като всяка друга недвижима собственост също да бъдат облагани с данък.
„Горещото“ предложение излезе от устата на гербаджийската кметица на Добрич Детелина Николова, която е член на Управителния съвет на неправителствената организация. „Земеделските земи са единственият недвижим актив, който не се облага като собственост, а генерира съществени приходи, включително и от ЕС“, поясни тя.

Представителите на общините са изчислили, че данък в размер 1 лев на декар би генерирал приходи от 19 млн. лв. (при общ поземлен фонд 35 млн. дка, от които държавният е в рамките на 3 млн. дка, а общинският – 13 млн. дка). Парите пък ще да бъдат насочени предимно към малките и средни общини, които нямали алтернативи за повишаване на собствените си приходи, казаха още от сдружението. Досега въвеждането на данък е обсъждано неведнъж, но само върху пустеещите ниви, за да се стимулира тяхното обработване. Нито един министър на земеделието обаче не посмя да го вкара в проектозакон.

И как да посмеят като земеделските терени са единствените имоти, които не пострадаха сериозно в кризата. Именно този фактор обаче днес определя и апетитите на ненаситните представители на управляващата партия ГЕРБ.
Идеята да се наложи данък върху земеделските земи не притесни инвеститорите.След като тя взе да трупа популярност и предизвика разпалени коментари, акциите на дружествата със специална инвестиционна цел, особено онези от тях, които влагат в земеделски земи, останаха стабилни. Изгубиха подкрепа обаче компаниите, които са решили да не отпускат дивидент от печалбата си за миналата година.

Редовите земеделци твърдо обаче са на мнение, че не трябва един така чувствителен сектор като земеделието да се натоварва с допълнителни тежести. И че от цялата работа потърпевши ще бъдат най-вече малките собственици, които ще се видят принудени да продадат земята си на безценица. Защото зад този налог се крие стремеж за насилствено окрупняване на парцелите.
По-друг начин това няма как да стане, тъй като българинът цени имотите си. Всеизвестно е, че това е част от нашата народопсихология.

Но какъв смисъл има в това човек да плаща данък на дадена земя, от която не получава рента. Естествено, в такъв случай всеки здравомислещ човек би бил по-склонен да я продаде. По този повод в средата на миналия месец Слави Бинев обвини в корупция лица, близки до правителството. Неслучайно той започна с Любен Татарски, председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление в НС. Тя беше водеща в разглеждането на промените в Закона за горите.

Един от фрапиращите случаи, в които бе замесено името на Татарски е от времето, когато като кмет на община Разлог даде  разрешение на „Балканстрой” да строи голф игрище върху 900 дка, от които 30 дка бяха на училището по транспорт. Тогава той написа писмо до МОН с искане тези 30 дка да се заменят срещу общинска собственост, но от Образователното министерство му отказаха. 7 месеца по-късно Татарски, вкара предложение в Общинския съвет, където това не е споменато, но текстът на докладната му създаваше впечатление, че одобрението на МОН е получено. Което подведе общинските съветници да благословят замяната.



В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки