Раздават добруджански чернозем срещу компенсаторки
Мирослав Найденов
02 Септември 2012, Неделя
Областната дирекция „Земеделие и гори” в Добрич обяви преди дни началните тръжни цени за спорната продажба
Автор: Пламен Николов
на държавни земи срещу поименни компенсаторни бонове. От официалната информация е видно, че въобще не става въпрос за парчета от по декар-два, а за солидни масиви в житницата на България. В землища, където черноземът е изключително плодороден, терените се предлагат на половината от пазарната им цена. Нека обаче оставим цифрите да говорят.
От областната земеделска служба обявиха, че в Добричко за продан ще бъдат обявени 125 парцела с обща площ 3474 дка. Най-много земи ще бъдат изтъргувани в Община Тервел – 96 имота или общо1489 дка. Обявената начална тръжна цена за декар е от 172 лв. (толкова евтино земя не се е продавала от времето на ликвидационните съвети) до 670 лв./дка. В Община Крушари за продажба са обявени 9 парцела с обща площ 152 дка.
Там началните тръжни цени варират от 258 лв. (толкова струва декар земя в планината) до 670 лв. Ще се търгуват и две пасища: едното – 319 дка в тервелското село Мали Извор за 568 лв./дка, а другото – 708 дка в Храброво, Балчишко, срещу 695 лв./дка.
Най-скъпа е държавната земя в Добричка община – от 589 лв. до 785 лв. за декар. Но и тя е доста под пазарните цени, които почват от 950 лв./дка нагоре.
Иначе за земята в селата край областния център декарът върви по 1200-1300 лв. Там някъде са и разценките за останалите райони на Добричка област. Не е лесно да се намери декар земя дори за 1000 лв. Но пък затова ГЕРБ разпродава държавните земи доста по-евтино и изгодно – явно за предварително известни купувачи.
Сред обявените имоти има и солидни като големина парцели, на които биха завидели и най-едрите арендатори – 428 дка земя трета категория се продава срещу 786 лв./дка. А 303 дка четвърта категория са оценени на скромните 525 лв./дка. Два декара в каварненското село Свети Никола (само на няколко километра от морския бряг) пък се продават на безумно ниската цена 226 лв.
Трябва да се има предвид още, че закупуването на земя на безценица е възможно само с компенсаторни бонове. А те се търгуват по 80 стотинки за лев номинал (при това след драстичното им поскъпване в навечерието на разпродажбите), т.е. реалната цена пада с още 20 %.
При посещението в Добрич тези дни земеделският министър Мирослав Найденов отрече да е изтичала информация за предстоящите изгодни търгове за земя срещу компенсаторки. Рязкото поскъпване на боновете през последните месеци той обясни с „пазарни механизми”. Найденов разви абсурдната теза, че по този начин щели да бъдат обезщетени собствениците на компенсаторни бонове – така те щели да получат земя срещу отнетите от държавата имоти.
Но реално компенсаторките вече не принадлежат на реалните собственици, а са изкупени от крупни играчи, които сега потриват ръце, защото ГЕРБ им подарява държавна земя на половин цена. Найденов каза още, че предстоят и нови търгове. Ще рече – разпродажбата на държавни земи на безценица продължава – гарантирано от ГЕРБ.
Любен Татарски:
Имотът е собственост, земята – не
- Вие сте за комасация на земята, дребните собственици да си продадат земята и да се създадат огромни частни имения, латифундии? - Къде отидохте? Кой говори за продажба? Имам пет декара – на пет места по един декар, като не ги обработвам, трябва да си платя, защото в тези мои земи се развъждат скакалци, змии, създава се неблагоприятна среда... Значи, дали ще ги дам на арендатор при съответни условия, дали аз ще си ги обработвам, дали ще плащам данък, а ще стоят пустеещи, това си е моя работа...
- Общините изчислиха, че само при лев на декар, ще влизат в хазната 19 млн. лв. годишно. - Броите парите на общините ли? А като отидете в дадена община, поставяте пред кмета претенциите – защо не е чисто, защо радиоточките не работят, защо има дупки по улиците... А откъде да дойдат тези пари?
- От бизнеса могат повечко пари да влязат... Той се радва на плоския данък на Тройната коалиция... - С какво още да обложим бизнеса – той плаща и ДДС, и всички данъци като физическите лица... Тъй като бизнесът осигурява работа на хората, затова не трябва да го поставяме винаги отпред. Само че нашите работодатели в една своя част не са коректни – вече и в Брюксел разбраха, че в България най-дълго не се плащат заплати.
- Нима искате още повече да ги обложим с данъци, та още по-дълго да не плащат заплати? - Не, аз говорех за данък „нива"...
- Като обложиш с данък пустеещата земя, ще стане ли тя обработваема? - Куца нашето отношение към собствеността, към земята... По-лесно е да влезеш в магазина, отколкото с мотиката в нивата или да я дадеш на някой, който да я обработва грамотно и съвременно.
- Е, хайде сега, на балконите ни казаха да си садим картофи, за да не купуваме, сега и да копаем ли да ходим? - Като не искате да копаете, защото не всеки го може, вярно е, но заради един два имота в центъра на един масив да не може целият този масив да се обработва, защото някой си не бил съгласен. Как така? Затова данък – плаща си и така дължи нещо на държавата... Земята, земята не е частна собственост, имотът е собственост. Земята е изключителна национална собственост!
- Много точно го казахте, а как да се отнасяме към гората? - По същия начин. Тя е национално богатство и тя трябва да се използва ефективно, планомерно, разумно в интерес на кого? На хората, които живеят в държавата... Не на хората от Конго или Перу, а на хората в България. И ако в едни общини, в едни райони има море, в други има поле, в трети има планина и единственият ресурс, който може да им бъде предоставен за ползване, това е гората... Е, ако някой иска да направи параклис, ще го караме да плаща? Нека да плаща - той много ще печели от този параклис...Иска да направи спортна площадка, тенис корт или някое малко стадионче...