Пчелният прашец е един от най-ефикасните природни продукти, засилващи имунитета
06 Септември 2012, Четвъртък
Продължаваме темата за възстановяването след операции – било то на жлъчката, или на други органи.
Основно след хирургически интервенции се налага спешно засилване на имунната система. Затова и рецептите, които сме подбрали, са свързани именно с нейното възстановяване.
Под имунитет в буквален превод се разбира невъзприемчивост към нещо (бактерии, вируси, микроби и др.). Имунната система има за задача да унищожи всеки опасен за човешкия организъм агент.
Когато тя е наред, тогава всички функции в тялото са в равновесно положение и всички процеси в него са синхронизирани помежду си като едно цяло. При настъпване на болестния процес това равновесие се нарушава и имунната система впряга всичките си сили срещу него. Ако е достатъчно силна, то организмът възвръща нормалното си здравословно състояние. При отслабена защитна система човек не успява да се справи с болестотворните агенти като вируси, бактерии, гъбички, микроби и други (които са обикновени обитатели на нашето тяло) и сериозно се разболява.
Особено много имунната ни защита отслабва след тежки заболявания, операции, химиотерапии. Затова трябва да се вземат навреме мерки тя да бъде възстановена.
Имунитетът се дели на активен и на пасивен, а също и на естествен и изкуствен.
Пасивният имунитет с свързан с пренасянето на антитела (антиоксиданти) от имунен към неимунен индивид. Той е характерен за бебето, което приема антитела от майка си чрез плацентата или майчиното мляко.
Активният имунитет е този, при който имунни клетки разпознават болестотворните организми или субстанции и реагиран адекватно. Освен това организмът си създава имунологична памет.
Естествено активен имунитет се създава в резултат на прекарани инфекции, а изкуствен – чрез имунизация.
Имунната система образно казано обединява в себе си „войниците“, чиято основна задача е да бранят организма от чужди посегателства. Тя е най-чувствителната и в същото време най-бързо реагиращата система от човешкия организъм. От нейното състояние се определя и състоянието на човешкото тяло.
Рецепта 1: В 150-200 г кисело мляко се изсипват 2 чаени лъжици пектин на брашно (от аптеката) и 1 супена лъжица чист билков мед. Ако прилагащият процедурата има повишена кръвна захар, може да се добави и 1 чаена лъжица канела. Разбърква се добре и се оставя, за да бухне пектинът и се яде сутрин преди закуска и вечер преди ядене. Рецептата е уникална, защото не само укрепва имунната система, но и предотвратява развитието на атеросклероза, дава сила и енергия, особено на стари хора и подрастващото поколение, лекува язва, гастрит и разстройство, спомага за изхвърляне на тежки метали от организма.
Рецепта 2: От чайовете, стимулиращи имунитета, най-ефикасен е този от шипка. Отварата се приготвя като 2 части плодчета от шипка се смесват с 1 част плодчета от касис и 2 части листа от коприва. От получения билков микс се взима 1 чаена лъжица и дрогата се залива с 2 чаши вряща вода. Кисне се 1 час, прецежда се и се добавя мед или захар на вкус. От нея се пие по ½ чаена чаша 3-4 пъти на ден.
Рецепта 3: (коктейл за „железен“ имунитет): Настържете на ситно ренде по 500 г сурово цвекло и моркови. Сложете ги в емайлирана тенджера и залейте с вряла вода така, че водата да ги покрива около 2 пръста. Вари се на слаб огън, докато зеленчуците омекнат.
След това течността се прецежда и се добавят по шепа стафиди и сушени кайсии. Получената смес отново се слага на котлона и се кипва за 5 минути. След като се махне тенджерата от котлона, към сместа се прибавя 1 супена лъжица мед. Изстудява се в продължение на 12 часа в хладилник.
От този коктейл може да се дава и на децата в дозировка 1/3 чаена чаша 3 пъти дневно след хранене в продължение на един месец. Възрастните пък трябва да пият ½ или 1 чаена чаша по 3 пъти на ден,. Преди употреба напитката леко се затопля.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти