Млякото – източник на здраве и красота


Млякото – източник на здраве и красота
13 Септември 2012, Четвъртък


От неговите пълноценни белтъци се нуждаят еднакво детският организъм, организмът на интензивно работещия и на възрастния човек



Автор: проф. Христо Мермерски

Когато става въпрос за млякото, най-важното, което трябва да се знае, е, че то е единствената храна, която съдържа осемте незаменими аминокиселини. От науката за храненето е известно, че дори само една от тях да липсва в организма, той ще страда. Затова млякото трябва да присъства ежедневно в порциона на децата и възрастните.

Много учени смятат, че редовното консумиране на кисело мляко води до предотвратяване на раковите заболявания на храносмилателната система и най-вече на дебелото черво, за което заслугата е на ацидофилните бактерии, които съдържа. Отделно се знае, че то подпомага храносмилането и потиска развитието на гнилостни процеси в стомаха.
Още от древни времена на киселото мляко се е гледало като на лекарство, чието всекидневно консумиране води до удължаване на живота и жизнеспособността на хората.

Учените са открили седем естествени антибиотици в киселото мляко, получени от закваски с различни бактериални култури. Освен това, няма друг хранителен продукт, който да съдържа толкова много важни за живота, растежа и развитието на човешкия и животинския организъм вещества, както млякото. От неговите пълноценни белтъци се нуждаят еднакво детският организъм, организмът на интензивно работещия и на възрастния човек.

Ценността на млякото и производните му продукти произтича от идеалното физиологично съчетание на неговите съставки и тяхната лесна усвоимост. Затова то е незаменима и понякога единствена храна за новородените, недоносените и за боледуващите деца и възрастни. Неслучайно древните народи и лечители са го свързвали с физическата красота, със здравето и дълголетието.

Млякото е задължителна противоотрова във вредните производства, затова повсеместно се раздава безплатно на работещите на такива места.
То е лесно усвоим хранителен продукт, който съдържа вода, белтъчни вещества, мазнини, млечна захар, минерални соли, ферменти, витамини, хормони, имунни тела и т. н.


Химичен и биологичен състав

Млечната киселина е много ценна, хранителна и биологичноактивна съставка на млякото.
Млечната захар – лактозата – в природата се среща единствено и само в този продукт. Тя има енергийно значение за организма. Един грам дава 4,1 големи калории топлина.

Млечната киселина е открита от химика Шеле през 1870 г. Тя взима важно участие в много от процесите на обмяна в организма и се образува и като междинен продукт на въглеводородната обмяна. Проф. Мечников счита млечната киселина за едно от най-важните вещества, участващи в много животоподдържащи функции. Тя стимулира отделянето на стомашен сок, усилва чревната перисталтика, подобрява усвояването на калция, като го превръща в разтворими соли и влияе стимулиращо върху защитните функции на белите кръвни телца.

Солите
Понеже млякото има предназначение да осигурява интензивното развитие на младия организъм, то се явява пълноценна храна за набавяне на нужните минерални вещества. Без тях животът е невъзможен. Те осигуряват нормално протичане на функциите на живото същество. Солите поддържат колоидното състояние на белтъците и техните специфични физико-химични свойства.
В млякото се откриват и много ферменти. Тяхната роля в него не е напълно изяснена. По-скоро установяването им има санитарно-хигиенно значение.



В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки