Първото дружество „Юнак“ е основано в София през 1895 г.
Автор: д-р Николай Чорбаджиев
Постепенно подобни организации, занимаващи се с активна гимнастическа дейност, се учредяват в много други градове на страната. Така през 1898 г. се стига до създаването на Съюз на българските дружества „Юнак“, чийто председател става Стоян Заимов. Покрай физическата подготовка на неговите членове, сериозно започва да се работи и за патриотичното им възпитание. За парадно облекло на организацията се приема униформата на Ботевите четници.
Като клонове на Съюза се организират български юнашки дружества в в Македония. Такова е и основаното през 1909 г. в Скопие, наречено „Вардарски юнак“. Снимката, която публикуваме, е запазена от Димитър Шойлеков (втория от ляво надясно на първия ред). На нея се виждат девет млади мъже в спортно облекло, позиращи в гимнастическа композиция. На фотографията е записано: „Основателите на д-во „Юнак“ Управителният съвет“. В горния ляв ъгъл четем: „Комисията на др. Вардарски, Юнакъ, 1909 г.“ Всички надписи са на чист български език, което доказва българското национално самосъзнание на членовете му.
За отбелязване е, че принос при изграждането на патриотичните гимнастически дружества имат много швейцарски учители, които по това време са преподавали гимнастика в нашите гимназии. За един от тях – Луи Айер, „Десант“ вече подробно писа, но ще припомним, че мотото, под което преминават тренировките в създадения от него клуб «Ломски дунавски юнак», е: «Здрави и силни за защита на Родината».