Отдавна страдам от подагра. В началото болките бяха поносими и отминаваха след прием на лекарства.
От известно време насам обаче не мога да спя по цяла нощ и нищо не помага за облекчаването им. Може ли народната медицина да ми помогне?
Иван Иванов, Стралджа
Често наричат подаграта царска болест. Характеризира се с болки, подуване и възпаление на ставите, най-често на тази, която е в основата на големия пръст на крака. Заболяването е разпространено сред мъжете. Отличава се с високо съдържание на пикочна киселина в кръвта. Това води до отлагане на кристали пикочна киселина в тъканите около ставите, което всъщност причинява болката. Симптомите на подагра включват повишено, но вариращо съдържание на пикочна киселина в кръвта и внезапна поява на остър и повтарящ се артрит.
Развива се бавно, а силните болки се появяват най-вече през нощта. Кожата в областта на ставите отича, зачервява се, често се наблюдава и повишаване на температурата.
Болните трябва да спазват диета, като не бива да се пият алкохол и газирани напитки, както и да се ядат мазни бульони, мариновани продукти, чесън, хрян, горчица. Не се препоръчват още и консерви, кисели плодове и сокове, сладки храни, месни и рибни печени ястия, карантия и бобови храни.
Добре е в тези случаи менюто да включва нишестени храни и такива, които съдържат повече целулоза (влакнини). Например вегетариански супи и блюда, месо от пуйка, заек, кокошка, всякакви млечни и млечно-кисели продукти, плодове и зеленчуци.
Лечението е сериозно, медикаментозно. Природната медицина обаче също предлага чудодейни лекове за това страдание.
Рецепта 1: Смесват се добре 50 г листа от целина, бял равнец, листа от черна боровинка, хвощ и плод шипка. 1 супена лъжица от сместа се залива с 600 мл вряла вода. Оставя се да кисне 2 часа и се приема 4 пъти на ден по 150 мл преди хранене с мед и лимон.
Рецепта 2: Объркват се 1 кг мед, 300 г смлени орехи, 100 г смлян чесън и 50 г счукано семе от копър. Взима се по 1 супена лъжица 3 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 3: Настъргват се с корите 500 г сурови диви кестени (конски кестен), 100 мл сок от алое, 4 супени лъжици ракия или водка. Тази смес се оставя да кисне 14 дни. След това към нея се прибавя по 1 супена лъжица камфор на прах, нишадър, сяра и салицил. Разбърква се добре и с получения мехлем вечер се мажат болните места.
Рецепта 4: Смесват се добре 50 г вратига, по 150 г бял равнец, ранилист и 250 г камшик. 2 супени лъжици от тази смес се заливат с 600 мл вряла вода и се оставят да киснат 2 часа. Пие се по 150 мл 4 пъти на ден преди хранене.
Рецепта 5: Един настърган корен от хрян се поръсва с мед или захар. Така престоява 2 часа. Приема се по 1 чаена лъжица 3 пъти на ден по време на хранене.
Рецепта 6: Взима се по 100 г зърнастец, корени глухарче, хвойна, бял оман, гръмотрън и плод шипка. Объркват се добре и 2 супени лъжици от сместа се заливат с 400 мл вряла вода. Оставя се да кисне 1 час, след което се пие по 200 мл 2 пъти на ден – сутрин и вечер преди ядене. Процедурата се прави най-много 2 месеца.
Рецепта 7: Пие се вода от сварен овес, приготвена по следния начин: 1 чаена чаша овес се вари в 2 л вода 30 мин. Кисне 1 час и се пие вместо вода.
Рецепта 8: С 200 мл вряла вода се залива 1 чаена лъжица настърган хрян. Кисне 2 часа. От течността се пие по 50 мл 4 пъти на ден преди хранене. Лечението се провежда 15 дни.
Рецепта 9: Смесват се добре по 100 г стрък цариче и камшик и по 50 г листа от горска ягода, стрък ранилист, плод глог, синя тинтява и плод от шипка. 2 супени лъжици от сместа се заливат със 600 мл вряла вода. Оставя се да кисне 1 час и от настойката, подсладена с мед, се пие по 150 мл 4 пъти дневно преди хранене.
Рецепта 10: Объркват се по 100 г зайча стъпка, пача трева, хвощ, синя тинтява, троскот, по 50 г бял равнец, глухарче, маточина, мента, мечо грозде, трицветна теменуга, овчарска торбичка, цариче, плод шипка, гръмотрън и семе от резене. 2 супени лъжици от сместа се вари 10 мин. в 700 мл вода, кисне 2 часа и се пие 4 пъти на ден по 150 мл преди ядене, овкусена с мед и лимонов сок.