С пръскачка в овощната градина


С пръскачка в овощната градина
08 Октомври 2012, Понеделник


Срещу какви неприятели и болести по овошките трябва да вземем мерки през този сезон

Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН

През октомври в овощните градини качественото провеждане на агротехническите мероприятия е от важно значение за ограничаване разпространението на някои от икономически важните болести и неприятели по овощните култури. Чрез есенната оран се унищожават зимуващите в почвата причинители на редица болести (струпясване, червени листни петна и др.) и неприятели (плодови оси, листоминиращи молци, черешова муха, листозавивачки и др.).

Почвообработките в овощните насаждения се извършват на различна дълбочина в зависимост от типа на подложката на овощните култури. При силно растящи подложки и по-дълбоко разположена коренова система есенната оран се извършва на по-голяма дълбочина (25-35 см), а при слаборастящите – не по-дълбоко от 10-20 см.
През есента закържавелите дървета, загнилите и мумифицирали плодове трябва своевременно да се унищожават, тъй като те са носители на зараза и са благоприятна среда за презимуване на много вредители.

В началото на октомври при крушата при наличие на крушов пъпкопробивач може да се наложи растително защитно пръскане. Борбата срещу този неприятел е ефикасна само срещу възрастните форми в началото на есента. По-късно ларвите на крушовия пъпкопробивач се развиват в пъпките и повредите се откриват през пролетта, когато борбата срещу тях е невъзможна. Третиране се прилага при плътност на неприятеля над икономическия праг на вредност (5-6 бръмбара на дърво). Срещу крушовия пъпкопробивач се прилагат  контактни инсектициди: Нуреле Дурсбан – 0,06 %, Вазтак Нов 100 ЕК – 0,02 %, Карате Зеон – 0,02 %, Децис 2,5 ЕК – 0,03 % и др.

След прибиране на плодовата реколта в ябълковите и крушовите насаждения преди листопада се препоръчва пръскане на овошките с 5-процентен разтвор на карбамид. С това третиране се ограничава заразата от струпясване.
При костилковите овощни видове след листопада се извършва пръскане с 2-процентов бордолезов разтвор срещу бактериалното изсъхване, къдравост по прасковата,  сачмянка и ранно кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята.

Торенето на овощните култури е от важно значение за растежа и плододаването им през следващите години. Фосфорните и калиевите торове (60-80 кг/дка двоен гранулиран суперфосфат, 40-80 кг/дка калиев сулфат) се внасят с дълбоката оран през 3-4 години. Азотният тор (15-20 кг/дка ) се внеся няколкократно през годината като през есента  се внася от ¼  до 1/3 от предвидената норма. При възможност за торене с оборски тор препоръчителната норма е 4-6 тона на декар.



И октомври ще бъде сух и топъл


През октомври агрометеорологичните условия ще се определят от очакваните наднормени температури и валежи – около и под климатичните норми за месеца.
През първото десетдневие прогнозираните наднормени топлинни условия ще осигурят възможност за формиране на допълнителна продукция от късните зеленчуци и вторите култури. В началото на месеца се очакват превалявания, които след продължителната суша ще бъдат без особен стопански ефект. На много места в страната, с изключение на част от югозападните райони, почвените влагозапаси в началото на есента в еднометровия слой са оскъдни или липсват такива.

През първото десетдневие на октомври сухата и сбита почва ще затруднява провеждането на дълбоката оран и на предсеитбената подготовка на площите, предвидени за засяване със зимни житни култури. Голяма е вероятността за пропускане на оптималните агротехнически срокове при сеитбата на пшеницата и ечемика, които за Северна България са през първото десетдневие на октомври, за Южна България – от 15 до 25 октомври, а за черноморските райони – в края на месеца.

През второто десетдневие агрометорологичните условия ще бъдат по-динамични. Прогнозираните по-чести валежи (около 11, 14 и 18) ще подобрят водно-физичното състояние на почвата в горните слоеве и условията за по-качествено провеждане на сезонните почвообработки.

През този период в полските райони на страната се очакват слани, което трябва да се има предвид при прибиране на зеленчуковите култури, подлежащи на осланяване.
През по-голямата част от третото десетдневие прогнозираното относително сухо време  ще осигури подходящи условия за провеждането на най-важното за сезона мероприятие – сеитбата на пшеницата. Очакваните наднормени топлинни условия в края на октомври ще ускорят началните етапи от развитието на засетите есенници.



В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки