Конгресът в Китай приключи без изненади


Конгресът в Китай приключи без изненади
Генералният секретар Си Дзинпин и президентът Ху Дзинтао
16 Ноември 2012, Петък


Си Дзинпин бе избран за генерален секретар на първия пленум на новия ЦК


Едноседмичният 18-и конгрес на Китайската комунистическа партия (ККП) в Пекин приключи с избиране на нов Централен комитет. 2200-те делегати избраха също Централна комисия на партията за проверка на дисциплината и одобриха поправки в партийния устав.
В президиума на заключителното заседание присъстваха членовете на досегашното й ръководство начело с бившия вече генерален секретар - президентът на Китай Ху Дзинтао, и все още зам.-председател на КНР – новият генерален секретар Си Дзинпин.

Основен резултат от конгреса е, че форумът утвърди поредното - "пето поколение" китайски ръководители, които под ръководството на новия партиен водач ще оглавяват страната с население от 1,3 млрд. души през близките 10 години. До 2020 г. се очаква Китай да стане водеща икономическа сила в света; от друга страна, Поднебесната империя е изправена пред трудни социално-икономически проблеми, които ще изискват доста усилия от новите й лидери.

Отглас от тези трудности бе "делото на Бо Силай" - бивш член на Политбюро и местен лидер на компартията в мегаполиса Чунцин, а днес подследствен заради обвинения в корупция и злоупотреба с власт. Видни фигури от китайската политическа сцена бяха замесени и в други шумни скандали, посочва ИТАР-ТАСС.
За да приключи смяната на държавното ръководство, ще трябва парламентът - Общокитайското събрание на народните представители, да одобри на сесията си през март 2013 г. новия председател на КНР, премиера и целия състав на кабинета; също и да бъдат сменени шефовете на висшите военни органи - Военния съвет на ЦК на КПК и държавния Централен военен съвет.
През последните десетилетия начело на партията, държавата и армията в Китай стоеше един и същ човек.

Т. нар. първо поколение китайски ръководители включва Мао Дзъдун и неговите съратници, участвали в създаването на ККП, а после и на КНР. Второто поколение начело с Дън Сяопин затвърди курса към реформи и отваряне на страната навън, продължен от третото и четвъртото поколение, оглавявани съответно от Дзян Дзъмин и Ху Дзинтао.
Лидерът на петото поколение е 59-годишният Си Дзинпин, днес член на Постоянния комитет на Политбюрото на ЦК на ККП. В този орган ще остане и вицепремиерът Ли Къцян, който има изгледи през март да стане министър-председател.

Конгресът не донесе особени трусове в идеологически план. Форумът призова за "решителен напредък по пътя на социализма с китайска специфика, борба за пълно изграждане на средно заможно общество". ККП ще се ръководи и занапред от теорията на Дън Сяопин, от идеите около компартията да се сплотят всички конструктивни сили в обществото, включително предприемачите.
Сравнително нов момент бе прозвучалото разширено тълкуване на "научната концепция за развитието" - подход, чрез който управляващата партия по-гъвкаво да борави с обществено-политическите и икономическите реалности в днешния свят и да задоволява нуждите, диктувани от развитието на китайското общество.

Марксизмът-ленинизмът и идеите на Мао Дзъдун бяха споменавани в най-общи линии като "ръководни идеи"; същевременно конгресът прикани партията и цял Китай "смело да внедрява теоретични иновации въз основа на практиката", да приема „нови идеи, нови възгледи и нови изводи".
Мнозина делегати отбелязаха, че корупцията в Китай е най-сериозна заплаха за ръководната роля на ККП. Предишното ръководство призова новите лидери неотклонно да се борят с това явление в името на "политическата чистоплътност". Задача на компартията за близките 10 години и до 2049 г., когато ще се чества стогодишнината на КНР, е "да превърне Китай в богата, могъща, демократична, цивилизована и хармонична държава", заяви в отчетния си доклад Ху Дзинтао.

Генералният секретар на компартията отбеляза в заключителната си реч, че  конгресът "приключва победно".
В конгреса участваха 520 делегатки при едва 445 жени сред делегатите на предишния - 17-и партиен форум. Сред куриозните моменти, свързани с представителките на нежния пол, се открояваше присъствието на жена полицай от провинцията, пристигнала в Пекин с 4-месечната си дъщеричка, която се наложило да кърми в паузите между заседанията.

Съпругите на повечето членове на компартията са по-красиви от тези на безпартийните, заяви междувременно пред журналисти в кулоарите на конгреса Лян Вънгън, милиардер комунист, участвал в работата му. "Китайските момичета повече харесват комунистите, защото те имат идеали, защото са предани и готови за саможертва", поясни бизнесменът.
7,5 % е очакваният растеж за Китай. Властите в Поднебесната империя посочват, че икономиката на страната се стабилизира след един етап на спад. Високопоставени източници съобщават, че износът и вътрешното потребление са нараснали, но заради общия спад на търсенето в световната икономика икономическият ръст не може да отбележи бързо движение нагоре.

Тези изявления са прозвучали в кулоарите на 18-ия конгрес на Китайската комунистическа партия.
В речта си пред конгреса Ху Дзинтао заяви пред делегатите, че към 2020 година Китай ще увеличи двойно обема на своята икономика. Китайският президент призова страната към създаването на нов икономически модел.
Според него, икономическият растеж на Китай е забавен. По думите му, в най-скоро време трябва да се създаде нов икономически модел, базиран на качество и представителност, който да отговори на промените на местната и световната икономика.

По-високи заплати за китайците
Китайският президент Ху Дзинтао заяви, че страната трябва да удвои доходите на населението до 2020-та година, като по този начин определи цел, която следващите лидери трябва да преследват. Дзинтао призова за основно преразглеждане на финансите и за още по-широко разпространение на демокрацията в страната. Той обърна внимание и на борбата срещу корупцията, която според него трябва да е непрестанна.
Това обаче трудно ще се случи. В новия ръководен екип на Китайската комунистическа партия преобладават повече от консерваторите, отколкото  реформаторите.

"За момента ми се струва, че консервативните фигури са на доминираща позиция“ – заяви Вили Лам, специалист по китайска политика в Китайския университет в Хонг Конг. „Това не е екип, който е готов да осъществи много важни реформи, с изключение може би на реформите в икономиката, защото там има необходимост. В политически план те са много консервативни с хора като (министъра по пропагандата) Лю Юншан и (генералния секретар на ККП в Чунцин) Чжан Дейцзян", – смята и Жан-Пиер Кабестан, професор н Баптисткия университет в Хонг Конг.
Новият постоянен комитет на политическото бюро на ККП – центъра за вземане на решения в Китай, беше намален от деветима на седем членове – Си Цзинпин, Ли Къцян, Чжан Дейцзян, Юй Чжъншън, Ли Юншан, Ван Цишан, Чжън Гаоли по реда на значението им. Само Си и Ли бяха членове на предишния комитет.

"Това е по-скоро кликата на (бившия президент) Цзян Цзъмин. Действащият президент Ху Цзинтао губи много от влиянието си. Нито Ли Юанчао (близък до Ху, който минава за реформатор), нито Ван Ян (лидер на провинция Гуандун, смятан за реформатор) са част от комитета", допълни Кабестан.
"Лоялните на Цзян Цзъмин хора може да не прехвърлят лоялността си на Си. Прогнозирам търкания, конфронтации и противоречия между седмината членове", заяви Лам. "Този състав е белязан с огромен консерватизъм, както и с доминация на протежета на Цзян Цзъмин", счита от своя страна Джоузеф Чън, аналитик от Градския университет в Хонг Конг.

Наблюдателите, които следиха 18-я конгрес на ККП от 8 до 15 ноември, отбелязаха продължаващото влияние на Цзян Цзъмин, бивш генерален секретар на ККП от 1989 до 2002 г.  (виж таблицата).




В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки