Най-хубавата гледка през очите на един астроном


Най-хубавата гледка през очите на един астроном
Хоро в българско село от миналото
21 Ноември 2012, Сряда


Преди 250 години
Преди четвърт хилядолетие, през 1762 г.,



заедно с английския посланик в Цариград Жак Портер, през страната ни минава прочутият математик и астроном, словенецът професор Руджиер Йосиф Бошкович. Придружавани като охрана от един турски офицер и няколко еничари, те минават по стария път през Одрин, Айтос, Провадия, Добрич и Тулча.

От това пътуване са останали записките на Бошкович, в които той дава ценни описания на българските земи и населението по онова време в тази част на България. По-късно пътеписът му е публикуван на италиански, френски и немски език. Бидейки от славянски произход, ученият добре е разбирал нашенската реч и навсякъде е разговарял сърдечно с местното население, което той подчертано характеризира като българско и християнско. Ето част от неговия разказ, който ни връща цели 250 години назад във времето, а мястото на действието е тогавашното село Факи (дн. Факия) в Странджа:

„Пътищата бяха изцяло издълбани от дъждовете. Видяхме обработени земи от двете страни на пътя и едно голямо село отдясно. Валяха много проливни дъждове. Малко преди да стигнем селото за пренощуване, срещнахме стража с един барабан. Има различни такива стражи, разположени в тези планини за запазване сигурността на пътищата.

Пристигнахме във Факи към десет часа, тъй като поради лошите пътища вървяхме един час повече, отколкото обикновено се вземаше този път. При влизането в селото керванът беше заобиколен от няколко малки момичета. Те държаха в ръцете си по едно решето с ечемик, който хвърляха в колата. От своя страна посланикът им хвърли пари. Селото се състои от 88 къщи, населени с християни българи. То не зависи от никое друго село или град и плаща на великия господар сто кила ечемик годишно. Това кило, както Цариградското, има двадесет и две оки тежина, оката 32 унции, но казват, че това се удвоява и учетворява. Ние имахме за квартири няколко къщи, подобни на тези от последните дни...

Валя чак до вечерта по няколко пъти. Голямата кал пред къщите и в цялото село с мъка ни позволяваше да излезем от нашите квартири. Селяните обаче дойдоха да пеят и да играят в тази кал, ако може да се нарече игра едно твърде бавно движение, което правят, движейки се хванати за ръце, вървейки ту напред, ту назад...

На сутринта в осем часа тръгнахме за Карабунар (дн. Средец) и по пътя стигнахме голяма гора. Карабунар е едно твърде голямо село от пет- или шестстотин къщи турци и българи. То е разположено в една много хубава долина, равна, покрита с дървета и цветя и прорязана от една малка рекичка. Тази долина, която е заобиколена с височини от едната и другата страна, има половин миля ширина и няколко мили дължина...

Като преминахме един мост, построихме палатките в равнината, в подножието на хълмовете, които я ограждат и които не са високи откъм тази страна. Изкачени на тези височини, вие се радвате на най-хубавите гледки, които може да си въобразите: от едната страна се виждат планините, селото и полето, където пасат многобройни стада, а от другата страна се простират голяма долина и редица хълмове, твърде приятни за окото, покрити със зеленина”.


Патриотичен календар

17 ноември 1865 г. —  Роден е Луи Айер, основател на спортното движение в България

17 ноември 1912 г. — Начало на Чаталджанската операция, при която нашите войски търпят поражение от османската армия

18 ноември 1893 г. — Открита е жп линията София — Перник

18 ноември 1989 г. — Българската опозиция провежда първия си масов митинг на площада пред Храм-паметника „Свети Александър Невски”

20 ноември 1872 г. — В Солун Неделя Петкова (Баба Неделя) основава женското дружество „Възрождение”, което дава начало на девическото образование в България.

22 ноември 1833 г. — Роден е основоположникът на българския театър, първи български режисьор и автор на театрални пиеси Добри Войников



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки