Кървава касапница в град Джарамана при двоен атентат с коли бомби
Най-малко 54 души са загинали при двоен атентат с коли бомби в град Джарамана, в района на сирийската столица Дамаск, а над 120 души са получили сериозни наранявания, съобщи сирийската държавна телевизия. 10 чувала са били напълнени с останки на неидентифицирани жертви.
Атентатът е извършен рано сутринта на централен площад в града, близо до бензиностанция.
Почеркът на нападението - едновременното детониране на коли бомби, напомня на този на терористичната мрежа "Ал Кайда“.
Джарамана, на 10 километра югоизточно от Дамаск, е населен предимно с християни и друзи. По-голямата част от местните жители подкрепят режима на президента Башар ал Асад.
В последните три месеца градът стана мишена на четири подобни атентата.
Междувременно части на наемниците, воюващи срещу сирийското правителство, свалиха военен самолет в северозападната провинция Идлиб. Изтребителят бомбардировач се разбил близо до границата с Турция. Според опозиционна група той е бил поразен от ракета. Очевидци разказват, че след като самолетът бил поразен, двамата пилоти катапултирали. Единият е попаднал в плен, а съдбата на другия е неизвестна.
Сирийски неправителствени организации потвърдиха залавянето на един пилот от правителствените ВВС.
Междувременно ЕС оповести признанието си за марионетна сирийска опозиция, съставена от живеещи на запад сирийци, като „законен представител на сирийския народ”. Това беше дълго търсеният предлог за официално обявяване на финансирането от страна на съюза за наемниците-джихадисти, които системно дестабилизират обстановката в близкоизточната страна и на чиято съвест тежат и избитите тази седмица в Джамарна десетки християни и друзи.
Външните министри на ЕС обаче не предложиха дипломатическо признаване на коалицията, защото това може да се решава само от всяка страна поотделно.
Франция тутакси се възползва и отпусна „официално” на сирийската опозиция милион и половина евро.
Както е известно, миналата седмица официално се задейства и механизъм на НАТО за предоставяне на Турция на ракети „Пейтриът”.
"Сирия държи правителството на (турския премиер Реджеп Тайип) Ердоган отговорно за милитаризацията на ситуацията на границата между Сирия и Турция, за нарастването на напрежението и щетите в ущърб на приятелските народи" на Турция и Сирия, заяви представителят на сирийското външно министерство. Турция отвори територията си за хиляди сирийски и чуждестранни терористи, въоръжава ги, обучава ги и ги внедрява в Сирия да участват в проливането на кръв. Сирия осъжда най-новата провокационна стъпка на турското правителство.
Няма причина за паника, защото Сирия уважава суверенитета и целостта на турската територия и интересите на турския народ", заяви сирийският официален източник, цитиран от „Ройтерс”.
Не може да става и дума Русия да се включи по някакъв начин в сирийския въоръжен конфликт, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Пунктът за материално-техническо осигуряване на руския военноморски флот в сирийското пристанище Тартус работи нормално, добави министърът.
Лавров изтъкна, че дългогодишното сътрудничество във военнотехническата сфера между Русия и Сирия цели главно да се поддържа стабилността в Близкия изток и "никога не е целяло да подкрепи някакви сили на вътрешната сирийска арена".
Русия е "категорично против външна намеса, още по-малко силова, в сирийските събития".
Москва прави всичко, което е по силите й, за да спре кръвопролитието и да заведе страните на масата за преговори, "на които самите сирийци да съгласуват параметрите на бъдещото политическо устройство на страната си", каза руският първи дипломат.
Точно за това се разбраха водещите държави на срещата си в Женева от 30 юни, напомни той.
"Ако пък вместо това се насърчава "война до победен край" срещу режима на Башар Асад, това само ще задълбочи страданията на сирийския народ, ще усложни бездруго взривоопасната обстановка в близкоизточния регион", добави Сергей Лавров.