През последните години учените провеждат множество изследвания, за да установят кои зеленчуци и плодове биха могли да са полезни в битката с раковите заболявания. Оказва се, че едни от най-полезните зеленчуци в това отношение са броколите. Тяхна е короната в семейството на зелевите култури.
В зелените им глави се съдържат две много важни съединения – идол-3-карбинол и сулфорафин. Те спомагат за изчистването на организма от субстанции, причиняващи тумори, и то още преди да са започнали да увреждат клетките.
Първата съставка – идол-3 карбинол, е открита и в други зеленчуци от семейство Зелеви, като обикновеното брюкселско зеле.
Известно е, че хормонът естроген стимулира клетките в гърдата да растат и се развиват бързо. Впрочем тези клетки мутират (изменят се) и естрогенът е този, който ги кара да се размножават бързо. Именно идол-3 карбинолът е този, който не позволява на естрогена да атакува клетките и да провокира развитието на рак на гърдата.
Зелевите зеленчуци предотвратяват възникването и на рак на простатата, а също така тяхната редовна консумация намалява риска от рак на дебелото черво. Тази тяхна способност широко се използва и от китайската народна медицина, която на базата на натрупания си огромен опит също препоръчва на ден да се изяждат поне по 2-3 супени лъжици сурово зеле.
С другото съединение – сулфорафин, екип от университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор провежда изследвания със 145 опитни животни, които заразява с мощен канцероген. 25 от животните не са лекувани с нищо, докато на останалите 120 са давани високи дози от сулфорафин. След 50 дни 68 % от нелекуваните развили тумори на гърдите, докато само при 26 процента от третираните със съединението субекти се появили ракови образувания.
Броколите са известни и с високото си съдържание на витамин С. В една купичка от 200 г, напълнена със зеленчука, се съдържат 85 % от дневната нужда на човек от този витамин.
Зелените зелеви крале са много ценни и за жени, които не консумират достатъчно млечни продукти, тъй като в 1 купичка с броколи се съдържат 72 милиграма калций. А калцият е изключително важен минерал в борбата срещу остеопорозата. Друга ценна тяхна съставка е фолиевата киселина, която пък е много нужна при сърдечни заболявания, анемии и аномалии в плода на бременните. Купичка с броколи съдържа 84 милиграма фолиева киселина, което представлява 25 процента от дневната нужда. Според д-р Кенслер от балтиморския университет, дневният порцион трябва да включва поне 5 купички с каквито и да са представители от семейство Зелеви, за да се получи необходимия защитен ефект.