Великобритания е изправена пред безпрецедентна вълна от престъпления, ако не спре достъпа на румънци и българи до границите си, твърди евродепутатът Годфри Блум
През 2014 г. ще има безпрецедентна вълна от престъпления във Великобритания, ако не попречим на румънските и българските граждани да имат свободен достъп до британските граници, твърди британският евродепутат Годфри Блум от Партията на независимостта.
По думите на Блум "Великобритания няма да може да спре притока на нови имигранти, защото ръцете на британското правителство са вързани и то не може да попречи на вдигането на ограниченията, ако не скъса договора, подписан от България и Румъния, когато те се присъединиха към Европейския съюз през 2007 г."
Той посочва, че правителството се страхува да прогнозира колко българи и румънци ще пристигнат във Великобритания, след като предишната администрация
силно е подценила броя на имигрантите през 2004 г.
Тогава властите предрекли, че по-малко от 20 000 източноевропейци ще дойдат в страната, но националната статистическа служба показва, че миналата година във Великобритания са работели над 600 хил. души.
Блум отбелязва, че според статистиката броят на населението на Румъния е намалял с 12% от 2002 г. насам, след като стотици хиляди румънци са отишли да живеят в по-богати страни като Великобритания.
Населението на Румъния е намаляло до 19 млн. души според последното преброяване, а около един милион румънци работят в чужбина.
Изтичането на работници е проблем, който предизвиква безпокойство в страната, където има само около пет милиона данъкоплатци, а останалите са пенсионери, деца, земеделци, едва задоволяващи собствените си нужди, или хора, работещи нелегално, посочва евродепутатът.
Британският представител обръща внимание върху престъпленията с участие на румънци във Великобритания, като отбелязва, че 90% от кражбите от банкомати са дело на румънски банди, а група румънски джебчии са извършили над 180 кражби.
"Българската администрация, финансирана от Европейския съюз, е корумпирана до мозъка на костите. Ако на върха започне гниене, то се просмуква надолу в цялото общество, и ние не искаме това тук", казва още Блум.
Той отбелязва, че България има най-ниското средно ниво на доходите в ЕС.
България и Румъния имат общо 30 млн. граждани и ако само 5% от тях мигрират във Великобритания, това е потенциално нов пазар на труда от 1,5 млн. души, търсещи работа, предупреждава британският евродепутат.
"Не можем да си позволим плащането на помощи, не можем да си позволим повече безработни британци, не можем да си позволим осигуряването на допълнителни жилища и пренатоварването на нашата инфраструктура и не можем да си позволим експлозията на престъпления", казва още той.
Блум призовава министъра на вътрешните работи Тереза Мей "да се справи спешно с тази ситуация, да скъса подписания от лейбъристите договор, за да защити нашите граници и граждани".
Според експерти, цитирани от "Дейли мейл", от началото на 2014 г., когато Великобритания ще отвори трудовия си пазар за българи и румънци, на Острова ще има огромен наплив от емигранти.
Според тях те ще бъдат по-многобройни от имигрантите, пристигнали след като Полша и още седем източноевропейски страни получиха същите права през 2004 г. поради слабата икономика на континента.
Министърът на вътрешните работи Тереза Мей подкрепи отмяната на свободното движение на работници от ЕС, но Лондон не може да спре премахването на ограниченията, без да нарушат договора, подписан с България и Румъния при присъединяването им към Евросъюза през 2007 година.
Според професор Робърт Роуторн от Кембриджския университет около 1 милион източноевропейци са дошли във Великобритания през 2004 година, а нетната миграция е около 40 000 души годишно.
Сър Андрю Грийн, директор на британската неправителствена организация за наблюдение на миграцията, отбелязва, че във Великобритания са дошли много повече източноевропейски имигранти, отколкото която и да било друга страна, и призова да се отложи отмяната на ограниченията.
"Сега не е моментът да се търси работа нито в Испания, нито в Италия. Мисля, че трябва да се продължат с пет години преходните разпоредби", подчертава той.
По официални данни близо 40 000 българи и румънци са пристигнали във Великобритания миналата година, а над 130 000 живеят в Обединеното кралство, където брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е близо пет пъти по-висок, изтъква "Дейли мейл".
Изданието се позовава на проучване на в. "Сънди телеграф", според което някои вратички в закона са позволили на 50 000 източноевропейци да получат работа, която би трябвало да нямат право да получат, декларирайки се като "самонаети".
Това са служители в хотели и ресторанти, търговски персонал, шофьори на таксита и еротични танцьорки - като в двете страни има хиляди обяви за такава работа.