Кой е последният цар на Първата българска държава


Кой е последният цар на Първата българска държава
Битолски надпис на Иван Владислав от 1016 г.
12 Декември 2012, Сряда


Преди 994 години
През 2012 г. направихме анкета сред кандидат-студентите,


Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

които се явяват на изпит по история в СУ „Кл. Охридски“. Въпросът беше кой е последният цар на Първата българска държава, която е паднала под византийско робство през 1018 г.? Цели 97 % от анкетираните отговориха, че това е Самуил. А каква всъщност е истината?

Самуил умира през 1014 г. Наследява го синът му Гаврил-Радомир. Той се затваря в Охридската крепост и подготвя цялото население за отбраната й срещу византийците. Спешно се построяват три нови кули, а ковачниците работят денонощно за изработването на саби, мечове, върхове на копия и стрели. Когато логотет Илаксий през август 1015 г. се опитва да превземе Охрид, войската му е отблъсната с големи загуби. Братовчедът на Гаврил-Радомир – Иван-Владислав, който е син на брата на Самуил – Арон, и командва конницата, преследва оттеглящите се ромеи и им нанася значителни загуби. Когато се завръща в Охрид, той казва на царя-братовчед, че това е начинът да се води войната с ромеите. Вместо да седят в крепостта, българите трябва непрекъснато да атакуват. Те познават добре терена, което им дава значително предимство.

Гаврил-Радомир е раздразнен от своеволието на братовчед си и го снема от командването на конницата. Казва, че докато е цар, ще се слуша и изпълнява неговата воля. От този момент Иван-Владислав започва да мисли как да свали от трона своя братовчед и да заеме мястото му. Успява да привлече на своя страна друг негов братовчед – Никола, който е син на брата на Самуил – Давид и е началник на личната стража на Гаврил-Радомир. С негова помощ през септември 1015 г. убива царя и заема мястото му. След това започва да осъществява своята тактика за война с византийците. Създава множество конни отряди, които нападат войската на Василий ІІ и й нанасят чувствителни загуби, а българите се оттеглят невредими.

Василевсът, който си е поставил за цел да унищожи българското царство, също образува голяма конница и я изпраща срещу Иван-Владислав. Той обаче предпочита да не влиза в решаващи битки, а да провежда изненадващи набези.  
Въпреки това през септември 1016 г. му се е наложило да влезе в сражение с 20-хилядната византийска конница, докато нашата наброява само 6 хиляди. Битката изглежда предварително решена, но не така мисли Иван-Владислав. Той спешава 1000 от конниците си, въоръжени с лъкове и копия. Зад тях е изграден балиастър – 2 м широки окопи, а зад тях заострени колове, които са замаскирани със свежи клонки. При това и окопите са незабележими, защото са покрити с клони.

Командващият византийската конница, като вижда че срещу него са само 1000 души, дава заповед за атака. Пешаците се отдръпват. Коне и хора се сриват в окопите и се надяват на коловете, а други са пронизани от стрелите и копията на българите. Остатъците от византийската войска са пометени от обхващащите ги по двата фланга български конници. Това е съкрушителен удар за Василий ІІ и той дълго време не може да се опомни от него. Още повече, че търпи неуспех и при опитите си да превземе крепостите Перник, Средец и други, които се отбраняват от войниците на болярина Кракра.

През юни 1018 г. Василий ІІ успява да организира огромна ромейска войска – около 70 хил. души, от които половината са конници. В солунската оръжейна работилница за нея са произведени 16 обсадни кули, които се придвижват с волове и биволи. За въоръжените с лъкове са осигурени по 1000 стрели. Иван-Владислав разполага с около 16 хиляди бойци, половината от които са конници. Той решава, че вместо да се отбранява, по-добре е да атакува пръв. Облича доспехите на чичо си Самуил и повежда войската си в решително сражение с ромеите. Според преданието се среща лице в лице с Василий ІІ и двамата водят бой с мечове. Многократно по-голямата византийска войска надделява в сражението и Иван-Владислав е пронизан с копие в гърба. Така загива последният  цар на Първата българска държава.


Патриотичен календар


8 декември  1874 г. — Излиза първият брой на в. „Знаме” с редактор Христо Ботев

8 декември 1903 г. — За първи път у нас денят е честван като празник на Софийския университет и като студентски празник, след като на тази дата през 1888 г. е приет закон за учредяване на висше училище в София

10 декември 1877 г. — Приключва Битката при Плевен като руските войски превземат града след 3-месечната му обсада

10 декември 1878 г. — Основана е Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” в София

10 декември 1877 г. — В чест на 100-годишнината от освобождението на Плевен на мястото на сраженията е открита панорамата „Плевенска епопея”

11 декември 1868 г. — Васил Левски започва първата си организационна обиколка из страната

12 декември 1879 г. — По предложение на тогавашния земеделски министър Григор Начович край Русе е основано първото българско земеделско училище „Образцов чифлик”

12 декември 1878 г. — Родена е българската актриса Адриана Будевска, чието име днес носи Бургаският драматичен театър



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки