КНДР изстреля успешно спътник в орбита


КНДР изстреля успешно спътник в орбита
Корейската ракета
14 Декември 2012, Петък


Япония, Южна Корея, САЩ и Русия осъдиха изстрелването


Северна Корея изстреля в сряда успешно ракета-носител "Инха-3" със спътник "Кванмьонсон-3"на борда. Спътникът се намира на зададената орбита, се казва в новината.
Радиостанциите и телевизиите в Северна Корея излъчват съобщения за "поредната победа" на страната в овладяването на космическото пространство.

Южнокорейски и японски официални лица потвърдиха, че ракетата е била изстреляна от западния севернокорейски полигон "Сохе" малко преди 10 ч. сутринта местно време (около 3 ч. наше време).
Според тях това е била тежка ракета, която е прелетяла около 2500 км, включително над японска територия, и е паднала в Тихия океан, на около 300 км източно от Филипините, в предварително обявените от Пхенян райони. Полетът продължил около 40 минути.

Отделянето на степените на ракетата е минало нормално. Частите й са паднали в посочените от Пхенян райони на Тихия океан. Не са регистрирани никакви щети, съобщи японската обществена телевизия "Ен Ейч Кей", цитирайки правителствени източници.
Командването на космическата отбрана на САЩ НОРАД, макар и по-предпазливо, също потвърди, че КНДР е успяла да изведе спътник. Военните съобщиха, че са засекли изстрелването на ракетата, чиято траектория е била на юг и чиято първа степен е паднала в Жълто море, а втората - във Филипинско море.

"Първоначалните данни сочат, че обектът, който е носела ракетата, изглежда е достигнал орбита", съобщи НОРАД.
Плановете на Пхенян да изстреля в Космоса спътник за наблюдение на Земята бяха огласени на 1 декември.
САЩ, Южна Корея и Япония призоваваха Северна Корея да се откаже от изстрелването, смятано за замаскирано изпитание на ракета с голям обсег, способна да носи ядрено оръжие. По силата на наложените й от ООН санкции на Северна Корея й е забранено да извършва опити с ракети и с ядрени технологии.

Подобно изстрелване през април завърши с пълен неуспех - ракетата се разпадна на части минути след старта.
Въоръжените сили на Япония бяха поставени в пълна бойна готовност. Токио възнамеряваше да свали ракетата или нейни фрагменти в случай на опасност те да паднат на японска територия. Задействани бяха седем батареи "Пейтриът" и бойни кораби, въоръжени със зенитни ракети с голям обсег "Ес Ем 3".
Японският премиер Йошихико Нода е свикал спешно заседание на съвета за сигурност.

Генералният секретар на японското правителство вече нарече старта "недопустим" и заяви, че Япония изразява сериозен протест.
Южнокорейският президент също свика спешно заседание на съвета за сигурност.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди остро изстрелването на ракетата от Северна Корея и изрази безпокойство, че това може да се отрази негативно на перспективите за мир и сигурност в региона. "Това е грубо нарушение на резолюция 1874 на Съвета за сигурност, в която Съветът настоява КНДР да не изстрелва ракети, използвайки балистични технологии", се добавя в изявлението.
Дипломати от Съвета за сигурност на ООН заявиха, че 15-членният орган ще обсъди изстрелването на севернокорейската ракета. Заседанието е свикано по искане на Япония и САЩ.

"Тази стъпка на севернокорейската страна представлява нарушение на резолюция 1974 на Съвета за сигурност на ООН, недвусмислено забраняваща на КНДР да изстрелва ракети с използването на балистични технологии", заяви в сряда руското министерство на външните работи, цитирано от ИТАР-ТАСС. Поредният ракетен пуск, извършен от Пхенян, "няма да способства за укрепването на стабилността и ще окаже негативно влияние на общата обстановка в Североизточна Азия", отбелязват в руското външнополитическо ведомство. "Призоваваме КНДР да не допуска нови действия, в разрез с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Едновременно с това разчитаме, че и други страни ще се въздържат от стъпки, способни още повече да нажежат атмосферата и да създадат нови препятствия пред възобновяването на шестстранния преговорен процес", се добавя в изявлението.

Белият дом осъди изстрелването като "крайно провокационен акт", в нарушение на резолюциите на ООН. "Съединените щати остават бдителни пред лицето на севернокорейските провокации и изцяло ангажирани към сигурността на нашите съюзници в региона", заяви говорителят на Белия дом Томи Вайътър.
В изявление на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен се посочва, че изстрелването е акт на провокация, който допълнително повишава напрежението и представлява нова заплаха за нестабилността в района на Корейския полуостров.

Китай изрази съжаление във връзка с действията на Северна Корея, извършени въпреки силното безпокойство на международната общност. Пекин поддържа мнението си, че основният подход, за да бъдат гарантирани мир и стабилност на Корейския полуостров, трябва да бъде намерен чрез диалог, заяви говорителят на китайската дипломация Хон Лей. Надяваме се засегнатите страни да запазят спокойствие. Северна Корея има право да използва космическото пространство за мирни цели, но същевременно са й наложени ограничения по силата на резолюции на Съвета за сигурност на ООН, заяви китайският говорител.

Европейският съюз ще вземе съответните мерки, включително възможни допълнителни ограничителни мерки, се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.



В категории: Международна политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
17.12.2012 07:33:49
0
0
Педерастка работа - само ние можем да изстрелваме балистични ракети, само ние ще можем да правим АЕЦ, само ние можем да имаме атомни бомби. Защото ние сме добрите, а всеки който иска такива технологии е терорист и ще го унищожим.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки