Думата на 2012 г. според „Мериам-Уебстър“ е „социализъм“


Думата на 2012 г. според „Мериам-Уебстър“ е „социализъм“
Марио Драги
21 Декември 2012, Петък


С малка разлика на второ място остава... капитализъм


Думата социализъм, следвана с минимална разлика от капитализъм, била най-търсената дума от американците на уебсайта на речника "Мериам-Уебстър", като пикът бил по време на президентската кампания, съобщи едноименната компания.
Регистрирахме значително повишаване на търсенето в интернет на думата "социализъм" в деня на изборите, но интересът към двете думи не отслабна през цялата година, посочи Питър Соколовски, редактор на най-големия американски речник, който ежегодно обявява "Десетте думи на годината".

Соколовски уточни, че кулминацията в търсенето настъпила по време на дебатите върху здравната реформа на президента Барак Обама, която според противниците му, е вдъхновена от социализма.
Невероятно е да видиш как една дума може да завладее потребителите след дебати или реч, каза президентът на "Мериам-Уебстър" Джон Морс.
Очевидно е, че хората са потърсили думите социализъм и капитализъм, за да разберат коментарите, добави той.

Сред останалите думи в Топ 10 на "Мериам-Уебстър" за 2012 г. са френската bigot (лицемерно набожен), която в английски е със смисъл на "тесногръд, нетолерантен"; друга дума от френски език - туше, която означава букв. "докоснат", т.е. точно попадение във фехтовката, използвана от участник в популярното риалити "Сървайвър", а също думите брак, демокрация, глобализация и професионализъм.
Вероятно също с политически подтекст е било търсенето и на думата malarkey, която означава "безсмислени приказки, дрънканици".

В листата е и думата от немски произход schadenfreude, която означава "удоволствие, изпитвано от чуждото нещастие", която има точен български еквивалент - злорадство.
На десета позиция е meme (мем или мийм, често неправилно на бълг. меме), което означава определена идея, стил, поведение или употреба, която се разпространява от човек на човек в определена култура.
Особено популярен този термин стана заради интернет и някои популярни сайтове.
Думата на 2011 година беше прагматичен.
През 2010 г. дума на годината беше austerity, която означава "аскетичност", а също "строги икономии, ограничения".

Петте събития на годината според "Файненшъл таймс"
Действията на управителя на Европейската централна банка Марио Драги за спасяване на единната европейска валута са най-важното от петте събития, определили облика на отиващата си 2012 г., според рейтинга на вестник "Файненшъл таймс".
"Ако Еврозоната отново навлезе в спиралата на кризата, тогава обещанията на Марио Драги "да направи всичко необходимо, за да спаси еврото, както и неговото обещание за потенциално неограничено изкупуване на облигации, могат да се превърнат просто в бележка под линия в аналите на историята.

Но за момента намесата на Драги несъмнено е едно от петте най-важни събития на годината", посочва вестникът.
На второ и трето място са класирани войната в Сирия и идването на "Мюсюлманските братя" на власт в Египет, което показва, че Близкият изток продължава да изсмуква времето, енергията и нервите на световните лидери, посочва вестникът.
"Какво ще дойде след режима на Асад е пълна мистерия. Но изборът на Мохамед Морси за президент в Египет е най-важният индикатор накъде е тръгнал този район. Победата на Морси на изборите и присъствието на ултраконсервативните салафити в египетския парламент са доказателство за засилващото се могъщество на политизирания ислям.

Фактът, че Морси успя да докара оспорваната конституция до референдум подсказва, че арабският либерализъм ще продължи да отстъпва и догодина", посочва "Файненшъл таймс".
През отиващата си година бяха избрани лидерите на четири от петте най-големи икономики в света. В САЩ и Франция имаше президентски избори, в Япония либералдемократите се върнаха на власт, а в Китай бе избран нов генерален секретар на комунистическата партия.
Ако Си Цзинпин се окаже реформатор, тогава изборът му на върха на властта в Китай несъмнено ще се превърне в едно от най-значимите събития на 2012 г.

Що се отнася до Франсоа Оланд във Франция, то той едва ли е реформатор. А в Япония нито един от лидерите й през последните 20 години не е успял да извади страната от икономическия ступор. Затова сред петте най-важни единственото събитие, свързано с избори, е преизбирането на Барак Обама, макар че и този избор - от практическа гледна точка - не промени нищо.
Но преизбирането на Обама е признак за последователност. "Вярно е, че светът щеше да се чувства по много по-различен начин, ако сега чакахме Мит Ромни да положи клетва", посочва вестникът.

На пето място в класацията на важните политически събития на "Файненшъл таймс" е спорът между Китай и Япония за суверенитета върху няколко необитаеми острова в Източнокитайско море.
Това е стряскащ признак за бъдещето - не на последно място заради факта, че Вашингтон даде да се разбере, че оспорваните острови попадат в обхвата на договора за сигурност между Япония и САЩ.

Има и други събития, които също можеха да попаднат в "Топ 5", посочва вестникът. Ураганът Санди удари Ню Йорк и не е изключено това да е повлияло на резултата от президентските избори.
При това природата удари в момент, когато американските политици на практика се бяха отказали да говорят за климатични промени - сега този проблем бе върнат в дневния ред.
По същия начин масовото убийство на деца в Кънетикът може да се отрази върху контрола над огнестрелните оръжия в САЩ.



Думата в уебсайт речника Уитни Хюстън

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки