Песимистичният оптимист от Долна Оряховица


Песимистичният оптимист от Долна Оряховица
Христо Козлев
27 Декември 2012, Четвъртък


Дневникът на Христо Козлев разкрива картини от края на деветнадесети век

Автор: Кристина Кирилова

Времето, обикновено безчувствено към всеотдайни общественици, е пощадило Христо Ников Козлев. И до днес Долна Оряховица тачи и пази паметта за него. С името му гордо се кичи и местното читалище, което през 2013 г. ще отбележи своята 130-годишнина. Козлев е един от основателите му и пръв негов председател.

Бащата на този виден български будител – Нико Козлев, е бил член на революционния комитет в селото, основан от Левски през 1871 година. По-късно той става един от осемте долнооряховчани, записали се като опълченци в освободителната война.
Долна Оряховица има богата история, населявана е още през желязната епоха и е утвърдена като селище през Средновековието във връзка с близката крепост Раховец. Тя е била привилегировано населено място, като нейният статут е уреден със специален ферман още от 1538 г. Документ от 1550 г. сочи, че в него е имало 92 домакинства, всичките български.

Училище тук е открито през 1830 година.
Христо Козлев е роден през 1865 година и е едно от шестте деца в семейството.
Още като ученик той проявява разнообразни интереси, които ще утвърди в младостта си. Имал богата библиотека с философска, историческа, географска, медицинска литература и много речници. Естествено намира място сред неколцина млади хора, основали читалището през 1883 г., което наричат „Братство“. До края на живота си Христо ще бъде свързан с него, каквито и длъжности (включително кмет) да е заемал. Той се проявява като неуморен организатор на празници – именни и рождени дни, битови ритуали и други. И никога не се отчайвал, когато не е бил разбиран.

Козлев винаги е имал свои виждания по политически и обществени въпроси. Изразявал ги е не само в селището и окръга, но и в статии в популярни тогава периодични издания: „Надежда“, „Нов отзив“, „Търговски вестник“, „Юридически преглед“. За характера на повдиганите от него въпроси е достатъчно да посочим една негова статия в „Юридически преглед“: „Разбойнически вертеп – за Горнооряховското съдебно приставителство“.
Освен това е бил и член на църковното настоятелство, където се е проявявал като особено критичен и към изборите на свещеници, и към самите божи служители.

Свързан със земеделското движение, като пословично честен човек, той много пъти е бивал разочарован от партизанщината в него. Един любопитен момент в тази връзка се разиграва  на 8 ноември 1899 г. на гара Горна Оряховица. Там Христо Козлев се среща с популярния тогава Драган Цанков. На въпроса му от коя партия е, дръзко отговаря: „При това разбъркване, примиряване, скарвания и аз вече не знам от коя съм партия“.
Погнусен от партийните ежби и далаверите на водачите, той прави опит да основе „Партия на самостоятелността“.
Главното условие, което определя за членството в нея, е „да не влизат бивши чиновници и кандидати за такива, които само се трудят как да лъжат населението“.

Много години Христо Козлев си води безхитростен дневник и написаното там и досега се явява безценен източник за истинския живот по онова време. Такива дневници ни предоставят автентични картини, много по-ценни от описанията, измислените години след това от разни гастрольори в политиката с амбиции вселенски и възможности махленски. Спомените на Христо Козлев с бележките му за различни битови и светски празници са истински извор на жива вода не само за Долна Оряховица и околността, но и за страната. Те разкриват и неподправената атмосфера на някогашните народни парламенти – селските кръчми. Ще надникнем само в няколко от тия златни страници.

Ако някой си мисли, че кахърите на учителите датират едва от наше време, лъже се. С дата 3 януари 1899 г. Христо Козлев пише: „Вечерта срещнах двама горнооряховски учители, които ходеха да подписват учителите по селата, за да просят от министъра на народното просвещение да плаща на учителите чрез постоянни окръжни комисии и да се тури Закона за училищата в сила“.
От дневника може да се научи, че магазините открай време не само са лъжели в сметките, но и са били редовно обирани. И тогава, както и сега, стане ли дума за дарения, кесиите развързвали преди всичко бедни хора. „Събрах акции от читалищните членове – пише Козлев на 29 януари 1899 г. Отказаха иначе богати хора... Пази Боже от хаджия, пази Боже от глупав човек...“.

Той описва и трудностите с набирането на средства за читалището. Тази дейност направо   нарича „просия“. От страниците, изписани с равния му ситен почерк, може да се научи също, че и тогава, както и в наше време, е било пълно с разни „народни лечители, лунни магове“ и техните шарлатании. Описан е още и един вечен бич, корупцията.
На 9 март 1899 г. Козлев  отбелязва: „Тая вечер – страшни спекулации от областния кмет. Издава преходни свидетелства, взема пари, но не дава квитанции“.

Дневникът разкрива, че самият народен будител е имал възможност да приема подкупи, но той не бил човек за далавери. И още – удала му се е възможност за участие в добра търговия и макар че на пръв поглед това била благородна работа – ставало въпрос за търговия с книги, той отказва да се заеме с нея. „Един вътрешен глас ми каза – отбелязва той в споменника си – добре, но тогава ти вече не ще си общественик, а търговец“.

За моралния облик на Христо Козлев може да се съди и по други редове в дневника му, където споделя интимно със самия себе си: „Колко мъчно се постигат целите на хората... Трябва много да се уважават хората, които са жертвали своите блага за своите идеали за обща полза, и блажени са тези, които са постигнали целите си. Ще ли бъда честит и аз да видя поне половината от моите идеали осъществени!? Всичко ще стане, но вече когато аз не ще да бъда между живите, и много ми е мъчно, че не ще се намерят хора тогаз да ме споменат...“Това са думи на човек, знаещ цената си на общественик; на личност, достойно изпълнила дълга си, но изпитваща болката, че, както обикновено се случва с такива хора – едва ли делата им ще бъдат оценени.
Но за щастие, в случая с Христо Козлев това не се случва и делото му получава признание  по достойнство.

Времето не е заличило и спомена на неговия племенник, който също носи името Христо. Това е синът на брат му Паско – Христо Пасков Козлев. Един изключително надарен поет,  говорил  руски и владеел есперанто, свирил на мандолина, талантлив художник, един от най-активните дейци на читалището през тридесетте години на миналия век. Той редовно се изявява и като актьор, когато на сцената са се изнасяли пиеси. Този обаятелен потомък на видния си родственик всеотдайно посвещава живота си за осъществяване идеята за един по-добър свят.
От рода на Христо Козлев е и доживелият през 2008 г. навършването на столетна възраст долнооряховчанин дядо Никола Страшимиров Козлев.



Друг, по-късен портрет на Христо Козлев Семейството на Козлев с братята и сестрите му. Баща му Нико е с бастуна в центъра на кадъра, а до него е застанала майка му Неделя Факсимиле от дневника на Христо Козлев

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки