Ротация на служителите


Ротация на служителите
04 Януари 2013, Петък


С новата година в Русия влезе в сила закон за ротация на кадри от държавните граждански служби.



Партията с мнозинство в парламента "Единна Русия" е убедена, че това ще подпомогне борбата с корупцията.
Задължителна ротация се предвижда за лица, заемащи ръководни длъжности в териториалните клонове на федералните органи на изпълнителната власт, натоварени с контролни и надзорни функции, обясни пред журналисти Вячеслав Тимченко от ръководството на водещата парламентарна фракция.

Става дума за териториалните клонове на службите за надзор в здравеопазването и за санитарен контрол, антимонополната, данъчната служба и др., посочва агенцията.
Ротация означава един държавен служител на всеки 3 до 5 години да се мести в други региони на Русия, уточни депутатът.
Законът предвижда уважителни причини, по които чиновникът може да откаже - ако например е болен или някой от семейството не бива да живее в предложения район по медицински съображения.

Тимченко изтъкна, че законът е насочен предимно срещу корупцията и неслучайно става дума за лица на ръководни постове, сред които ротацията "е не само желателна, а жизнено необходима".
Корупцията и безотговорността в този ешелон често водят до най-трагични последици, подчерта руският депутат.

Той посочи за пример пожара в клуба "Куцият кон" в уралския град Перм през 2009 г. и тазгодишното наводнение в Кримск.
Освен това ротацията е замислена като управленска мярка, която цели новоназначените лица да имат свеж поглед върху проблемите. Приложена умело, тя може и трябва да дава нов тласък в работата, импулс за развитие, убеден е руският депутат.
Коментар:

Въпросната антикорупционна схема не е съвсем руски патент. Това е отдавна изпитана практика в много страни и в различни епохи. И винаги се е правило с единствената цел въпросният служител да отстоява максимално твърдо интересите на работодателя или институцията, която го е назначила на определена длъжност в определен регион. Отдавна е установено, че за около 3-4 години един чиновник или какъвто и да е представител на някакво ведомство в определено място добре опознава местните порядки, традиции и навици, създава си приятелски връзки и познанства или, ако се изразим с модерната терминология, вплита се активно в тамошните социални, икономически или професионални мрежи, в които започва да участва в размяна на услуги.

Тоест, от гледна точка на представляваната институция, той престава стопроцентово да защитава интересите й и започва да брани интересите на местните хора и структури от съчувствие или заради личните си интереси. Тоест, корумпира се в общия случай.
Добре известна е например практиката на британското външно министерство „Форин офис“ да върти дипломатическите си служители на няколко години точно по тази причина, или както се казва на английски not to become native – да не стават „местни”, защото престават пълноценно да защитават английските интереси и започват да правят недопустими услуги на местните общности, против интересите на короната.

Японците развиват подобна дипломатическа практика, но я допълват – след един мандат на младите дипломати в едно посолство като секретари или аташета, ги изтеглят на друго място и два или три мандата по-късно ги връщат обратно вече на старши длъжности, като шарше д`афер например.
Личното ми мнение е, че подобна практика е неприложима за България, тъй като нашият народ има невероятната способност да побългарява всичко и всички за изключително кратки срокове, примерно само за няколко месеца, което прави приложението на системата абсолютно неефикасно.



В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки