„Разочарованиет” от Евросъюза е достигнало най-високата си точка за всички времена
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че британският народ трябва "да каже своята дума" за Европа и обеща провеждането на референдум за членството на Великобритания в ЕС, ако неговата консервативна партия спечели следващите парламентарни избори. Камерън каза още, че иска да предоговори отношенията на Лондон с ЕС, преди хората да гласуват. Британският народ ще бъде изправен пред "много прост избор" - дали да приеме резултатите от преговорите или да напусне ЕС, посочи той.
Без реформа в Европейския съюз има опасност британците да го напуснат, предупреди Камерън.
Ако не посрещнем предизвикателствата, има опасност Европа да се провали и британците "да се насочат към изхода", заяви той, цитиран от „Франс прес”.
В дългоочакваната си реч, произнасянето на която беше отложено миналата седмица, британският премиер обеща провеждането на референдума най-късно до края на 2017 г.
Той заяви, че това ще бъде решение за "съдбата" на Великобритания и ако постигне нови отношения с ЕС, от които да е доволен, би водил кампания "с цялото си сърце и душа" за оставането на страната в съюза.
"Време е британският народ да каже своята дума. Време е да се реши европейският въпрос в британската политика. Казвам на британския народ: "Това ще бъде ваше решение", изтъкна Камерън. Той посочи, че "разочарованието" от ЕС е достигнало най-високата си точка за всички времена.
"Поради това подкрепям референдум. Вярвам, че трябва да се изправим пред този проблем - да го назовем, да водим дебат, а не просто да се надяваме, че трудното положение ще отмине", каза още Камерън.
Той подчерта, че провеждането на референдум за напускане или оставане няма да бъде фалшив избор, защото Европа е напът да се промени след кризата в Еврозоната.
Британският премиер е сигурен, че страната му ще оцелее извън ЕС, но заяви, че тя трябва да помисли много внимателно какви ще са последиците за нейния просперитет и ролята й на международната сцена.
"Някои казват, че бихме могли да станем като Норвегия или Швейцария - с достъп до Единния пазар, но оставайки извън ЕС. Дали това обаче наистина ще бъде в наш интерес?
Няма съмнение, че ние сме по-влиятелни в очите на Вашингтон, Пекин или Делхи, защото сме влиятелна страна в ЕС. Това е важно за способността ни да постигаме неща в света. Поради това мнозина казват ясно, че искат Великобритания да остане в ЕС", посочи премиерът. Ако напуснем ЕС, това ще бъде еднопосочен билет, няма да има връщане, подчерта същевременно Камерън.
Той отхвърли твърденията, че е невъзможно да се договорят нови отношения и допълни, че би предпочел всички държави членки на ЕС да се споразумеят за нов договор, но е готов и да търси двустранни преговори.
Камерън посочи, че днес стотици милиони хора живеят свободно - от Балтийско до Адриатическо море, от западните части на континента до Егейско море. "И макар че не трябва да приемаме това за даденост, първата цел на ЕС да гарантира мира беше постигната и трябва да отдадем почит на всички държави членки на съюза и на НАТО, които позволиха това да се случи. Но днес основната цел на ЕС е различна - не да спечели мир, а да осигури просперитет", заяви британският премиер.
Той изтъкна, че никога не е искал Великобритания да се оттегли от света и че не е изолационист.
"Аз искам не просто по-добра сделка за Великобритания. Искам по-добра сделка и за Европа. Така че говоря като британски премиер с позитивно виждане за бъдещето на ЕС. Бъдеще, в което Великобритания иска да играе ангажирана и активна роля", заяви Камерън.
Той посочи, че днес Европа е изправена пред три основни предизвикателства
"Първо, проблемите в Еврозоната водят до фундаментални промени на Стария континент.
Второ, има криза в европейската конкурентоспособност на фона на излизането на преден план на други държави в света.
И трето, има бездна между ЕС и неговите граждани, която нарасна драматично през последните години. Тя показва липсата на демократична отчетност и съгласие, което се усеща особено остро във Великобритания.
Ако не се изправим пред тези предизвикателства, има опасност Европа да се провали и британският народ ще се насочи към излизане. Не искам това да се случи", каза Камерън.
Според него правомощията трябва да могат да се връщат към държавите членки, а не само да се отнемат от тях.
"Страните са различни, те правят различни избори.
Не можем да хармонизираме всичко
Например, не е нито правилно, нито необходимо да твърдим, че интегрирането в Единния пазар или пълноправното членство в ЕС изискват работното време на лекарите в британските болници да се определя в Брюксел, независимо от мнението на британските депутати и специалисти.
По същия начин трябва да видим дали има баланс в много други области, в които ЕС е приел законодателство, включително околната среда, социалните въпроси и престъпността. Всичко трябва да бъде поставено на масата", изтъкна Камерън.
ЕС се нуждае от Великобритания като "пълноправен член", заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц след речта на британския премиер.
Нуждаем се от Великобритания като пълноправен член, който не стои закотвен на пристанището в Дувър, заяви Шулц в "Туитър".
Речта на премиера Камерън е по-скоро относно вътрешната политика, а не относно европейската реалност, по-скоро е за евроскептичните кръгове в консервативната партия, а не за партньорите на Обединеното кралство, коментира още той.
Великобритания може да определя облика на ЕС, работейки с партньорите си, допълни Шулц.
Трябва да се съсредоточим върху начините за връщане на растежа и заетостта в Европа вместо да губим времето си в разговори за промени на договорите, каза още германският социалдемократ.
Реформите, които бяха необходими за това ЕС да стане по-ефективен, по-демократичен и прозрачен, претърпяха крах в частност заради позицията на Великобритания, заяви още Шулц в интервю за радио "Дойчландфунк".
Според него Камерън иска да сведе ЕС до равнището на вътрешен пазар.
Германия иска Великобритания да остане "активен и конструктивен" член на ЕС, заяви и германският външен министър Гидо Вестервеле.
"Европа не е "сбор от национални интереси", а "общност на съдби", добави той.
"Изправени пред предизвикателството на глобализацията, ние, като европейци, всички сме в една лодка. Не се нуждаем от по-малко, а от повече интеграция... Не всичко трябва да бъде решавано в и от Брюксел", каза още Вестервеле.
При преговори в Брюксел Великобритания често се противопоставя на европейските си партньори, има специални изисквания или настоява за нея да бъдат правени изключения. ДПА представя причините за британския евроскептицизъм.
Национална идентичност
Като бивша Велика сила Великобритания все още се опитва да налага политика на лидерство. Лондон е свикнал да определя посоката на действие, а не участва в бавно и мъчително търсене на компромиси.
Лондон мисли в много по-голяма степен глобално, отколкото европейски, посочва Катинка Бариш, главен икономист на Центъра за европейски реформи в британската столица.
Допълнително евроскептицизмът се засилва от страха, че страните членки на ЕС от Южна Европа могат да въвлекат Великобритания в още по-дълбока криза.
Лондонското Сити
Въпреки мащабните съкращения във финансовия сектор, лондонското Сити остава жизнената артерия на британската икономика. Великобритания се чувства застрашена от правилата, разработвани в Брюксел, които ще го засегнат.
Регулации, предназначени например за хедж фондове, или данъкът за финансовите транзакции засягат Лондон в много по-голяма степен от другите европейски центрове, посочва Бариш.
Все пак обаче, при финансовата криза лондонското Сити причини повече щети от другите финансови центрове.
Социална система и трудов пазар
Великобритания е сред европейските страни с най-слаба регулация. Строгите предписания на Брюксел, например за работното време, срещат слабо разбиране в Обединеното кралство. "Оставете ни да работим толкова здраво, колкото искаме, настояват консервативните кръгове.
Европейска бюрокрация
Според британските евроскептици бюрокрацията в Брюксел е съществена пречка за растежа. Антиевропейците в Лондон са убедени, че сама Великобритания би могла да договори много по-бързо от ЕС-27 двустранни търговски споразумения с бързо развиващи се партньори от цял свят.
Евроскептиците настояват също така Европейският парламент да се оттегли от Страсбург и да заседава само в Брюксел.
Медии
Британската преса е почти изцяло антиевропейски настроена и определя имиджа на ЕС в страната, което оказва политическо влияние.