Какво си казаха Меркел и Ердоган


Какво си казаха Меркел и Ердоган
01 Март 2013, Петък


Жестовете на добра воля не са достатъчни, за да се стигне до трайно разтоварване на напрежението между Берлин и Анкара


При третата си визита в Турция германският канцлер не се поколеба да нарече нещата с истинските им имена. И това беше правилно. По отношение на свободата на словото например Турция остава все още твърде далеч от европейските стандарти. Добре познат е и упоритият отказ на турския премиер да прояви политическа коректност в кипърския конфликт.
В разговорите си с Меркел той не отстъпи и на милиметър от твърдата си позиция на непризнаване на Южен Кипър като независима държава и страна членка на Европейския съюз.

Ердоган знае какво иска
С право обаче Ердоган иска от Европа най-сетне да каже дали действително подкрепя присъединяването на Турция към ЕС. Германско-френската готовност за отваряне на следващата от общо 35-те глави от присъединителните преговори не задоволява Турция. Още повече, че на срещата си с Ердоган Меркел отново неприкрито изрази скептицизма си относно евентуално пълноправно членство на Турция в Общността. Германската канцлерка отправи критични думи и заради арестите на турски журналисти, на което Ердоган побърза да контрира, изтъквайки „независимостта на турското правосъдие". С малки изключения ставало дума не за журналисти, а за поддръжници на превратаджии, терористи и забранени организации.

Турция в ЕС - да бъде или да не бъде?
Дружеските отношения се ограничават тоест само до процъфтяващата търговия между двете страни, присъствието на 5 000 германски фирми в Турция и съвместните икономически проекти. Само че достатъчно ли е това? Едва ли.

Жестове и още нещо
Религиозните малцинства в Турция си остават проблем. Въпреки някои дребни отстъпки по отношение на правата им, техните свободи си остават сериозно ограничени. Меркел изрично похвали работещите в Турция германски фондации, които турското правителство често атакува заради това, че действали срещу интересите на Турция.

След това поредно посещение на Меркел в Анкара можем да направим следното заключение: жестовете на добра воля не са достатъчни, за да се стигне до трайно разтоварване на напрежението между Берлин и Анкара. Икономическият свят се различава много от политическия, той е другояче устроен: на фирмите не им предстоят избори и те са доволни, когато търговията процъфтява, а поръчките валят. Бизнесмените могат да настояват колкото си щат за присъединяването на Турция към ЕС. В политиката обаче думата имат изборите.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки